Екологія

Зміна клімату майже подвоїла швидкість росту лісів Нової Англії

Дослідження вчених з США показало, що підвищення температури і накопичення парникових газів вплинули на дерева: вони стали швидше рости і поглинати більше вуглекислого газу. Фахівці вважають, що кількість лісів в найближчі десятиліття буде збільшуватися, але екстремальна екологічна обстановка може порушити цей процес.

© Гарвардський ліс

Статтю, опубліковану в журналі Ecological Monographs, підготували фахівці з 11 університетів. Останні 25 років вони спостерігали за станом дерев і рівнем вуглецю в Гарвардському лісі в США. Їм вдалося зібрати величезний масив даних, деякі з яких є унікальними. Вчені відзначають, що раніше (не в таких масштабних дослідженнях) простежити переміщення вуглецю в екосистемі було складно: у воді, ґрунті та повітрі воно відбувалося з різною швидкістю. Тепер їм вдалося описати весь цикл і роль дерев в ньому.

«Цікаво, що зміни клімату та складу атмосфери підвищили швидкість, з якою дерева поглинають вуглекислий газ», – зазначив Адрієн Фінці, професор біології з Бостонського університету і співавтор дослідження.
Наукова група з’ясувала, що воно майже подвоїлася в період з 1992 по 2015 рік. Дослідники вважають, що це відбувається через постійне зростання дерев, масиви яких до тепер відновлюються після масштабних вирубок у XVI-XX століттях.

Виявилося, що дерева в Гарвардському лісі ростуть швидше через зміни клімату. Особливо сильно позначилися підвищення температури, збільшення тривалості вегетативного періоду (під час якого дерево може розвиватися), кількості опадів і вмісту в атмосфері вуглекислого газу. При цьому знижені концентрації озону, азоту і сірки допомогло знизити рівень стресу у дерев.

Вежа, яка відстежує концентрацію вуглекислого газу / © Гарвардський ліс

Вчені помітили, що в останні роки вони – навіть ті, яким більше 100 років – продовжують розвиватися. Але ця тенденція здатна змінитися в майбутньому. Під час дослідження автори з’ясували, що зростання дерев може зупинитися, якщо клімат стане для них екстремальним. До того ж температура, вологість повітря і діяльність людини призводять до поширення комах, які здатні серйозно нашкодити лісам.

Так, додали вчені, дерева в Гарвардському лісі почали гинути через діяльність хермесів – комах-паразитів, які з’явилися там на початку 2000-х, – при цьому викиди вуглецю в атмосферу збільшилися, і дерева не могли поглинати його в таких кількостях. Автори роботи також відзначають, що через шторми і низьку якість повітря, води і ґрунту поглинання вуглекислого газу деревами може знизитися.

«Загроза загибелі лісу здається реальною, – говорить Одрі Баркер Плоткін, еколог Гарвардського лісу. – Важливо зрозуміти, як сильно впливають ліси на навколишнє середовище, і зберегти їх ».

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button