Земля

Жахлива риба з людським обличчям (відео)

Дайвери, які ризикнули зануритися в холодні води північної частини Тихого океану, зрідка зустрічають серед каменів і водоростей дивних створінь з довгим і гнучким тілом, чиї голови виглядають потворною пародією на людські. Але це не жертви якогось древнього прокляття, а всього лише рідкісні променепері риби.

Ні, це не помісь русалки і морського змія, а звичайнісінька зубатка. Вони були відомі ще ісландським рибалкам: ті висушували голови видобутих в морі чудовиськ і хвалилися ними перед гостями. Промисел зубаток був прибутковою справою: навіть кістки і голови йшли на корм худобі, збільшуючи жирність молока, а з жовчних виділень виходило відмінне мило. Попри те, що зовні Зубаткові нагадують мурен, насправді це самостійний вид променеперих риб. Красуня на фотографії — представник роду Anarrhichthys, перша і єдина.

Морські вовки

На Заході зубаток часто називають «вугор-вовк». Цим вони зобов’язані дивовижній будові ротового апарату: на обох щелепах розташовуються кілька рядів зубів, причому в першому ряду знаходяться вражаючі ікла. Вони потрібні рибам для того, щоб полювати на молюсків і ракоподібних — потужні щелепні м’язи дозволяють з однаковою легкістю розгризати і тверді панцирі, і рибальські снасті. Втім, при нагоді зубатки не гребують і дрібною рибкою. Від такого способу життя зуби швидко приходять в непридатність, тому в зимовий період вони оновлюються —  старі випадають, а нові зростають досить швидко і стають досить довгими і міцними вже через місяць-півтора.

Кошмарная рыба с человеческим лицом
Своє видове ім’я зубатка отримала завдяки… так-так, своїм вражаючим зубам. У деяких видів вони так великі, що риба не може повністю зімкнути щелепи

Ще одна характерна особливість зубаток — неймовірно довгий спинний плавець. Всього хребет вугревидної зубатки налічує близько 200 хребців, що (разом з втратою черевних плавників) робить її тіло гнучким і дуже рухливим. Розміри і вага дорослих зубаток сильно різняться від особини до особини: в середньому риба може виростати до 2,5 метрів при вазі в 40-50 кг, проте за деякими даними у 2008 році на території Фінської затоки був виловлений екземпляр вугревидної зубатки, розмір якої склав цілих 8 метрів у довжину!

Життя на дні

Жіночі особини зубаток не менш «прекрасні», ніж їхні кавалери

Зубатка — пасивний хижак, що веде переважно нічний спосіб життя. Незважаючи на грізний вигляд, вона дуже обережна і рідко атакує першою. Дайвери часто проникають на територію зубаток — завдяки колиханням спинного плавця і забарвленням тіла, риба чудово маскується серед водоростей. Їх лігво — глибока нора або розколина серед каменів, в яких хижак може спокійно спати цілий день. Чим глибше мешкає зубатка — тим більше у неї їжі і тим швидше вона росте.

Дивно, але ці істоти моногамні. У поєдинках за даму серця самці руйнують один одного масивними головами і рвуть один одного гострими іклами. Природний захист — потовщення навколо очей і товсті губи — рятують далеко не завжди, так що гордий переможець все життя ходить зі шрамами. Самка метає від 40 до 600 тисяч ікринок, які склеюються в одну велику кулю і прилипають до дна. Самці охороняють її, поки самки добувають їжу.

Кнопка «Наверх»
Закрыть