Земля

Папуги виявилися розумнішими від трирічних дітей

Какаду Гоффіна швидко навчилися підбирати тривимірні фігурки, що підходять під отвори складної форми, довівши, що вони відмінно розбираються в геометричних поняттях про подібність і симетрію.


Какаду Гоффіна в природі не використовують знаряддя праці і не виготовляють їх, але в лабораторних умовах демонструють приголомшливі здібності, на ходу вигадуючи способи вирішення завдань, які вимагають застосування складних знарядь.

У новому експерименті когнітивні біологи з Віденського університету та Віденського ветеринарного університету довели, що какаду мають просторове мислення і мають інтуїтивне уявлення про подібність і симетрії. Тваринам потрібно було підібрати предмет так, щоб він пройшов в отвір складної форми. Какаду не просто впоралися із завданням; щоб помістити предмет в отвір, їм знадобилося менше спроб, ніж багатьом приматам. Вміння знаходити відповідність між формою тривимірних об’єктів потрібно людині при вирішенні багатьох повсякденних і професійних завдань: вставити ключ у замкову щілину, вибрати потрібну викрутку — всі ці дії вимагають навички, яка починає розвиватися в перші роки життя дитини. Освоєння цього, здавалося б, простого досвіду вимагає появи аллоцентричної точки відліку, іншими словами, здібності оцінювати просторове положення і форму предметів, відмінних від власного тіла. Освоєння аллоцентричної системи координат у дітей передує розвитку навичок поводження з знаряддями.

Попугаи оказались умнее трехлетних детейКакаду вибирає фігурку, відповідну під отвір у кришці коробки. Credit: Bene Croy

Інші важливі аспекти завдань на поєднання форм — уявлення про симетрію і подобу. Вставити диск в круглий отвір нескладно, складніше впоратися з несиметричним або симетричним не по всіх осях об’єктом. Вставити кульку в круглий отвір можуть немовлята у віці одного року; на те, щоб розібратися з квадратним отвором та кубиком, йде ще 12 місяців. У віці 3-4 років діти починають повертати предмети і оцінювати їх форму перед тим, як вирішити, до якого отвору вони підійдуть.

Вищі примати на таку візуальну оцінку вже нездатні. Австрійські вчені використовували прозору коробку з несиметричним отвором в одній зі стінок. Щоб отримати ласощі, папуги повинні були підібрати фігурку підходящої форми і вставити її в отвір так, щоб фігурка опинилася в коробці без будь-якого попереднього навчання. Какаду майже відразу знаходили в купі фігур відповідну до отвору і після нечисленних спроб вставити її майже завжди досягали успіху.

Форми фігур і отворів були досить складними — від куль до пірамідок і хрестиків. Це доводить, що какаду Гоффіна володіють аллоцентричною системою координат, аналогічній тій, яка розвивається у людини до кінця другого року життя, пояснюють автори статті, опублікованої в журналі PLоS ONE.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button