Земля

Дослідження не підтвердили здатність дерев “спілкуватися” через грибну мережу

Шкільний курс біології говорить нам, що рослини і гриби часто — густо утворюють тісний і взаємовигідний симбіоз-мікоризу. Передбачається, що мережа грибкових міцелій навіть дозволяє деревам обмінюватися їжею та хімічними сигналами. Однак новий аналіз показав, що всі ці уявлення не мають жодних надійних доказів.

Міцелій гриба густо обплітає корінь / ©Simon Egli, WSL

Вищі рослини і гриби живуть в тісній взаємодії. Міцелій ґрунтових грибів тісно обплітає коріння дерев, утворюючи симбіотичну мікоризу, учасники якої активно обмінюються поживними і мінеральними речовинами. В останні роки популярність здобули уявлення, які розглядають цей союз як набагато глибший. Згідно з однією з гіпотез, грибний міцелій служить деревам чимось на зразок “глобальної мережі” (wood wide web), через яку вони взаємодіють і комунікують один з одним.

Ці ідеї часто спливають і в популярних ЗМІ, хоча їх поділяють далеко не всі фахівці. Насправді не існує надійних доказів багатьох уявлень про природу та функції мікоризи, включаючи її безумовну користь для самих рослин. Це продемонстрував новий аналіз наукової літератури, проведений Жюстін Карст (Justine Karst) і її колегами з канадського Університету Альберти. Біологи дослідили і узагальнили результати 26 попередніх робіт, присвячених цій темі, і виявили, що ми дотепер вкрай погано уявляємо собі зв’язок між рослинами і грибами. Стаття опублікована в журналі Nature Ecology & Evolution.

Автори сконцентрувалися на трьох ключових «фактах», що стосуються мікоризи, показавши, що жодне з них так і не отримало стовідсотково надійних підтверджень. Зокрема, дослідження показали, що через “грибну мережу” дійсно проходять потоки поживних речовин. Але немає свідчень того, що без мікоризи вони неможливі, або того, що рослини або їх насіння виграють від такого союзу. За словами вчених, як правило, експерименти не демонструють помітного впливу грибів на ріст рослин.

Інше твердження, згідно з яким мікориза служить мережею, через яку рослини можуть ділитися один з одним дефіцитними поживними речовинами або передавати сигнали про нашестя комах, зовсім не знайшло ніякого підтвердження в літературі. Нарешті, навіть такий базовий “факт”, як повсюдна поширеність мікоризи в лісі, теж поки залишається недоведеним. Автори відзначають, що з цього приводу досить масштабних досліджень досі не існує.

“Ми можемо зробити висновок, що знання про мікоризу занадто уривчасті і ненадійні для використання їх в лісовому господарстві», — підсумували вчені.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button