Фото

«Кеплер» зняв перші моменти смерті зірки

Космічний телескоп «Кеплер» зняв світло, що виходить від незвичайного вибуху зірки, що стався в 170 мільйонів світлових років від Землі, незадовго до завершення своєї місії.

В кінці життя масивні зірки вибухають, викидаючи матеріал в космос, — це називається надновою. За допомогою космічного телескопа «Кеплер» і наземних телескопів астрономи зареєстрували яскраву наднову SN 2018oh в 170 мільйонів світлових років від Землі. Спостереження детально описані в трьох роботах, одна з яких була прийнята для публікації в журнал The Astrophysical Journal Letters, а дві інші — в журнал The Astrophysical Journal (1, 2). Всі статті доступні до прочитання в базі препринтів arXiv.org.

SN 2018oh знаходиться в спіральній галактиці UGC 4780. Це наднова типу Ia, які зазвичай поступово збільшують яскравість протягом трьох тижнів перед поступовим загасанням.

Однак ця наднова, яку «Кеплер спостерігав всього за кілька днів до першого вибуху, ставала яскравіше в три рази швидше, ніж звичайні об’єкти цього типу, перш ніж досягти пікової яскравості. Дані наземних телескопів показали блакитний відтінок, який вказує на екстремально високу температуру об’єкта.

«Кеплер» заснял первые моменты смерти звезды
Знімок SN 2018oh, зроблений 0,8-метровим телескопом Tsinghua-NAOC / © Tsinghua-NAOC Transient Survey

Щоб пояснити спостереження «Кеплера», астрономи запропонували дві теорії. Наднова може бути результатом перетікання речовини з зірки на білий карлик, що складається з нею в одній системі. Ударна хвиля від вибуху білого карлика зіткнули б з його зіркою-компаньйоном, виробляючи неймовірно гарячі, яскраві умови, що спостерігаються вченими.

Водночас додаткова яскравість і тепло могли проявитися через нікель в зовнішніх шарах вибухового матеріалу. Однак, щоб визначити, як формуються і розвиваються наднові типу Ia, необхідні подальші дослідження. Це, в свою чергу, допоможе астрономам точно змоделювати швидкість розширення Всесвіту.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button