Наука

Кінець пломбам: науковий спосіб змусити зуби рости

Вчені з Королівського коледжу Лондона знайшли революційний спосіб лікувати зуби. Виявляється, ліки, які купірують деякі симптоми хвороби Альцгеймера, здатні змусити зуби регенерувати.

Зуби людини майже не відновлюються після ушкоджень. Маленькі ділянки випадково пошкодженого дентину – другого після емалі шару – іноді регенерують, але цього недостатньо, щоб заповнити велику порожнину в зубі, зруйнованому травмою або карієсом. Тому стоматологам доводиться заповнювати «дірки» синтетичними матеріалами. Пломби з таких матеріалів іноді тримаються роками, але все-таки поступаються живої тканини в міцності і довговічності.

Кінець пломбам: науковий спосіб змусити зуби рости
Порожнини в мишачих зубах заповнилися новими клітинами за шість тижнів. Фото: Vitor CM Neves, Rebecca Babb, Dhivya Chandrasekaran, Paul T. Sharpe / Scientific Reports.

На зміну пломбам можуть прийти ліки Tideglusib (NP-12, NP031112), які до 2017 року вже пройшли кілька стадій клінічних досліджень як засіб боротьби з хворобою Альцгеймера і іншими нейродегенеративними захворюваннями. Їх діюча речовина – невелика органічна молекула-інгібітор кінази GSK3, фосфоризується рядом білків організму, зокрема, фактори транскрипції, які регулюють процеси ділення клітин і апоптозу. У клітинах пульпи зв’язування GSK3 стимулює поділ стовбурових клітин і направляє їх розвиток по шляху одонтобластів – клітин, довгі відростки (трубочки) яких формують основу дентину. Потім простір між цими відростками заповнюється солями мінеральних кислот і білком колагеном, точно так же, як це відбувається в дентині здорових зубів. Здатністю Tideglusib «вирішувати» відновлення втрачених одонтобластів скористалися стоматологи. Вчені взяли колагенові губки, просочили їх ліками і заклали в невеликі (до 0,14 мм) порожнини в дентині мишачих зубів. Через шість тижнів порожнини практично повністю заповнилися новим дентином.

Вчені (а з ними і все людство) сподіваються, що скоро Tideglusib можна буде застосовувати і для лікування людських зубів.

Результати дослідження опубліковані в журналі Scientific Reports.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button