Екологія

Кислотність води в Світовому океані поступово підвищується. Як це впливає на тварин?

На початку 2020 року міжнародна група вчених з’ясувала, що температура води в Світовому океані досягла рекордних показників. Точна причина стрімкого нагріву настільки великої кількості води поки невідома, але вчені впевнені, що виною цьому є людська діяльність. Сьогодні з-за шкідливих викидів від автомобілів і заводів в повітрі міститься дуже багато вуглекислого газу і він якщо і не нагріває воду, то вже точно підвищує його кислотність. Світовий океан є місцем проживання тисяч живих істот, тому зміни в оточуючому їх середовищі неодмінно повинні позначатися на їх здоров’ї. Тому нещодавно американські зоологи вирішили з’ясувати, як саме підвищена кислотність води впливає на молюсків, ракоподібних і риб.

Кислотность воды в Мировом океане постепенно повышается. Как это влияет на животных?
Можливо, підвищена кислотність води також впливає на стан водоростей

Результати проведеного ними дослідження були опубліковані в науковому журналі Science of the Total Environment. У 2016 році співробітники Національного управління океанічних і атмосферних досліджень (NOAA) вирушили в Тихий океан. Біля західного берега Північної Америки ними були зібрані личинки так званих дандженеських крабів (Metacarcinus magister). В ході попередніх досліджень учені приходили до висновку, що вони стійкі до дії води з високою кислотністю, але в ході наукової роботи з’ясувалося, що навіть вони отримують дуже великої шкоди.

Кислотность воды в Мировом океане постепенно повышается. Как это влияет на животных?
Дандженеський краб (Metacarcinus magister)

Шкода води з підвищеною кислотністю

Вченим вже відомо, що з води з підвищеною кислотністю дуже швидко зникають карбонати. Ці природні мінерали вкрай необхідні для життя мешканців Світового океану, тому, що відіграють велику роль у формуванні панцирів більшості ракоподібних істот і зубів риб. Вивчивши виловлених крабів вчені помітили, що навіть тварини, які вважалися стійкими до кислотного середовища сильно постраждали від нестачі карбонатів. Зокрема, мова йде про сильне пошкодження панцирів, з-за якого вони не тільки втратили захисту від природних ворогів, але і почали відчувати проблеми з координацією рухів.

Виходячи з цих спостережень вчені задалися питанням — якщо навіть краби отримують настільки сильну шкоду, то що ж коїться з іншими мешканцями морів і океанів? Пошуком відповіді на це питання раніше вже займалися південноафриканські вчені. За даними журналу Scientific Reports, від води з підвищеною кислотністю крім крабів також сильно страждають так звані котячі акули (Haploblepharus edwardsii).

Кислотность воды в Мировом океане постепенно повышается. Как это влияет на животных?
Котяча акула (Haploblepharus edwardsii)

Вони з’ясували це в ході експерименту, в якому акули протягом дев’яти тижнів мешкали у воді з високим рівнем кислотності. Після закінчення встановленого терміну вчені перевірили стан луски акул і з’ясували, що її зовнішній шар був сильно порушений. У ході спостережень вчені помітили, що деякі акули можуть зменшувати шкоду кислотної води шляхом підвищення вмісту карбонатів всередині організму, однак вічно добувати мінерали вони не можуть.

Залишається сподіватися, що проведені дослідження змусять учених звернути увагу не тільки на підвищення температури води у Світовому океані, але і на закінчення запасів мінералів. Якщо кислотність води буде підвищуватися й далі, багато живих створінь позбудуться захисту і просто вимруть. А ми ж хочемо зберегти біологічну різноманітність на нашій планеті?

Натхнення: hi-news.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button