Екологія

Знайдено зв’язок між пустелею Гобі і смогом в Китаї

Піщані бурі, які виникають на території пустелі Гобі, парадоксальним чином виявилися головними захисниками міст Китаю від встановлення там “вічного” смогу, з’ясували учені, що опублікували статтю в журналі Nature Communications.


“Ми вперше простежили за тим, як взаємодіють між собою курява пустель, вітер і забруднення повітря, пов’язане з діяльністю людини. Виявилося, що піски пустель відіграють важливу роль у забезпеченні якості повітря, яким дихають сотні мільйонів людей на сході КНР”, — заявив Ян Ян (Yang Yang) з університету Каліфорнії в Сан-Дієго (США).

Пекін, як розповідають науковці, вважається одним з найбільш забруднених міст в Китаї і на Землі в цілому. Над містом практично постійно стоїть смог, який влада міста безуспішно намагалася придушити напередодні Літньої олімпіади 2008 року. Причиною даного забруднення жителі міста і багато екологів вважали вибухонебезпечне зростання кількості машин – за останні 15 років їх кількість зросла в 7 разів і досягла 17 мільйонів.

Спостереження за цим смогом в останні роки, за словами Яна, розкрили незвичайну закономірність – туман над містами на сході Китаю з’являвся набагато частіше в ті зимові сезони, коли вітри дули незвичайно слабо. Зацікавившись цією аномалією, вчені спробували знайти зв’язок між вітрами і смогом.

Для цього Ян і його колеги проаналізували те, як працювала вся кліматична система на території Китаю в останні 40 років, використовуючи дані з супутників Terra і Aqua і детальні комп’ютерні симуляції клімату. Завдяки їм вчені виявили, що відповідь на їх питання виявилася вкрай несподіваною.

Виявилося, що варіації в частоті появи смогу були породжені пустелею Гобі, а точніше – її пилом, який потрапляє на територію сходу Китаю разом з вітрами. Цей пил, як виявили вчені, несподівано сильно впливає на розкид температури поверхні суші і морів біля берегів Китаю – зменшення її концентрації у повітрі веде до більшого нагрівання суші і зменшення прогрівання вод океану.

Це, в свою чергу, впливає на поведінку вітрів під час зими, так як різниця в температурах між морем і суходолом – один з основних “двигунів” повітряних мас – стає менш вираженою в тих випадках, коли Гобі “поставляє” відносно мало пилу в східну частину Китаю.

Завдяки цьому, як показують розрахунки кліматологів, вітри на території Китаю сповільнюються в середньому на 0,06 метра в секунду. Така зміна може здатися непомітною для людини, однак її досить для того, щоб зробити повітря над містами Китаю “стоячим” і підвищити концентрацію крапельок аерозолів в ньому на 13%, що і породжує смог.

Такий незвичайний зв’язок між пустелею, вітрами і смогом, як відзначають вчені, добре ілюструє те, що не всі екологічні проблеми пов’язані виключно з діяльністю людини – їх гострота і інтенсивність, як виявляється, може сильно змінюватися під дією природних сил. Цей фактор, як вважають Ян і його колеги, слід враховувати при оцінці та боротьбі з наслідками забруднення навколишнього середовища, в тому числі і зі смогом в Пекіні.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button