Технології

Китайські вчені розгорнули систему квантового зв’язку на базі безпілотників

Продемонстровано експериментальну мережу зв’язку на базі дронів, захищена квантовим шифруванням.

©KPN

 

В останні десятиліття розгорнулася активна робота по створенню мереж зв’язку з практично безпечним квантовим шифруванням. Лідером в цій області виявився Китай, який раз-у-раз відновлює рекорди по протяжності і пропускній здатності таких мереж: згадаймо, буквально днями КНР запустила «квантову» мережу довжиною майже 5000 кілометрів.

У таких системах зазвичай використовують пари спутаних фотонів, передаючи один з них одержувачу. Закони квантової механіки не дозволяють сторонньому несанкціоновано виміряти стан пересланого фотона, при цьому не видавши себе за зміни відповідного стану у другий. Однак передача сплутаних часток на великі відстані все ще складна задача – особливо по повітрю, лазерним променем.

©X.-H. Tian, H.-Y. Liu, Z. Xie, Nanjing University

Тому пріоритетом для розгортання глобальної телекомунікації залишаються низькоорбітальні супутники в поєднанні з наземною інфраструктурою. Але для розгортання квантових мереж на обмеженій території – наприклад, в межах мегаполісу – можуть використовувати наземні станції й дрони. Таку можливість продемонструвала команда китайських вчених, стаття яких опублікована в журналі Physical Review Letters.

На борту кожного безпілотника розмістили компактний генератор сплутаних фотонів. Один з них прямував на наземну станцію, а інший – на сусідній дрон, який, в свою чергу, генерував нові сплутані частки і передавав їх на наступну станцію. Демонстраційна система змогла провести передачу всього на кілометр, однак розрахунки показують, що при збільшенні висоти роботи безпілотників можна охопити площу понад 300 кілометрів у поперечнику. Автори дослідження також відзначають, що вони вперше здійснили передачу сплутаних фотонів між парою рухомих апаратів.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button