Земля

Клімат Землі залежить від вулканів

Вчені з Кембриджського університету і дослідники з Швейцарії незалежно один від одного прийшли до висновку, що ерозія гірських порід і танення льодів призводять до значного збільшення вулканічної активності. При цьому при переході від Льодовикової епохи до Інтергляціалу (міжльодовиковий) темпи ерозії гірських порід зростають.

311f391f7df35301ea81927f12e3211a

За допомогою цифрового моделювання дослідники виявили, що ерозія не тільки впливає на збільшення вулканічної активності не менше, ніж танення льодів, але грає ключову роль.

Справа в тому, що потепління клімату провокує танення льодовиків. Вони, в свою чергу, зменшують тиск на мантію Землі. При таненні льодовиків земля значно розмивається – близько 10 см в рік. В результаті знижується тиск на вулкани і збільшується ймовірність їх виверження.

Вулкани, що прокинулися, викидають велику кількість вуглекислого газу в атмосферу, створюючи цикл, що прискорює процес потепління. В результаті льодовикова епоха, яка в середньому триває близько 100 тисяч років і складається з двох періодів: утворення льодів за 80 тисяч років і їх танення всього за 20 тисяч років.

Читайте також: 

Попередні теорії пояснювали збільшення вмісту СО2 в атмосфері в кінці останньої льодовикової епохи збільшенням вулканічної активності, що відбувалася за рахунок процесу звільнення суші від покриву льоду. Крім того, є думка, що зміна клімату Землі залежить від її орбітальних параметрів. Але вчені прийшли до висновку, що набагато більш швидкі темпи потепління, в порівнянні з похолоданням, не можуть бути викликані виключно змінами в земній орбіті. На їхню думку, ерозія, яка сприяє “розвантаженню” земної поверхні і активізації вулканічних викидів CO2, може вважатися основним чинником, що пояснює постійні зміни клімату на нашій планеті.

Результати досліджень вчених опубліковані в науковому журналі Geophysical Research Letters.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button