Наука

Клітини крові людини перетворили в стовбурові клітини нервової системи

Вчені з Німецького центру дослідження раку в Хайдельберзі перепрограмували клітини крові людини і фібробласти в стовбурові клітини нервової системи гомогенного типу. Робота опублікована в журналі Cell Stem Cell.

У 2006 році японський вчений Сін’я Яманака (Shinya Yamanaka) вперше отримав індуковані плюрипотентні стовбурові клітини (iPS-клітини) — стовбурові клітини, утворені з інших клітин шляхом епігенетичного перепрограмування. Важливість його відкриття полягала в тому, що iPS-клітини мали властивості, ідентичні ембріональним стовбуровим клітинам. Він показав, що для їх виведення необхідно тільки чотири генетичних факторів. У 2012 році за це дослідження він отримав Нобелівську премію з фізіології і медицині.

Для німецьких біологів це відкриття стало особливо важливим, тому що в Німеччині створення ембріональних стовбурових клітин людини заборонено, розповів головний автор статті Андреас Трумпп (Andreas Trumpp). Він зазначив, що інші дослідники вже перетворювали клітини сполучної тканини в нервові клітини-попередники (нейробласти), але їх властивості не годилися для терапевтичних цілей: «Часто була гетерогенна суміш різних типів клітин, яка не могла існувати всередині організму».

Німецькі дослідники, як і Яманака, використовували чотири генетичних фактори, але зовсім інші — специфічні для процесу їх перепрограмування. Отримані клітини відносяться до гомогенного типу клітин. За словами авторів, вони нагадують стовбурові клітини нервової системи, які утворюються під час ембріонального розвитку. Це означає, що надалі вони можуть стати основою для відновної терапії.

Клетки крови человека превратили в стволовые клетки нервной системы
Схематичне відображення процесу перепрограмування і перетворення в різні види тканини / ©Cell Stem Cell

Дослідники повідомляють, що індуковані стовбурові клітини нервової пластинки (iNBSCs) здатні розвиватися у двох напрямках. З одного боку, це шлях до нейронів і гліальним клітинам, з іншого — утворення клітин периферичної нервової системи. Таким чином, донором для відновлення пошкодженої нервової системи в майбутньому може бути сам постраждалий.

Раніше ми повідомляли про те, що дослідницька група з Лундського університету (Швеція) вперше успішно перепрограмувала клітини шкіри людини в клітини імунітету, звані дендритними. Вони припускають використовувати винайдений механізм для боротьби з раком.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments