Наука

Клітинне перепрограмування змінило фіброз після інфаркту

Японські дослідники повідомили про можливий спосіб лікування серцевого фіброзу – патологічного стану серця, який нерідко розвивається після обширного інфаркту і приводить до серцевої недостатності. Дослідження опубліковано в журналі Circulation.

Дорослі клітини серця діляться вкрай неохоче, через що серцевий м’яз відновлюється тільки в обмежених межах. Як наслідок, якщо частина цього м’яза відмирає в результаті обширного інфаркту міокарда, порожнеча заповнюється сполучною тканиною, що формує рубець.

Така тканина, на жаль, служить поганою заміною: через свою твердість вона заважає збереженому серцевому м’язу перекачувати кров, що неминуче погіршує функцію серця і призводить до аритмій, прогресуючої серцевої недостатності і можливої смерті. Не дивно, що після обширного інфаркту більше половини пацієнтів помирають протягом найближчих семи років.

До цього дослідники вже показали, що клітинне перепрограмування серцевих фібробластів, попередників рубцевої тканини, в кардіоміоцити, або клітини серцевого м’яза, може поліпшити серцеву функцію відразу після інфаркту. Однак було неясно, чи здатне перепрограмування клітин допомогти людям, у яких серце вже зарубцювалося.

Щоб це з’ясувати, дослідники з Університету Цукуби (Японія) створили особливу лінію трансгенних мишей, у яких введення тамоксифену призводило до високої активності декількох генів, включаючи Mef2c/Gata4/Tbx5/Hand2 (MGTH), які сприяють перетворенню серцевих фібробластів в кардіоміоцити. Потім у мишей викликали інфаркт, а через місяць ввели їм тамоксифен.

Результати виявилися показовими: після введення препарату частина фібробластів перетворилася в кардіоміоцити, що поліпшило серцеву функцію і скоротило площу рубцевої тканини. Важливо відзначити, що введення тамоксифену не тільки запобігло утворенню додаткової рубцевої тканини, але і зменшило розміри вже утвореної, тобто звернуло весь процес назад.

Звичайно, новий спосіб лікування наслідків інфаркту ще далекий від клінічних випробувань, але результати наочно демонструють, що клітинне перепрограмування може значно поліпшити стан пошкодженого серця.

Можливо, в майбутньому цей метод все ж стануть використовувати в медицині. Тоді у людей, які перенесли інфаркт, з’явиться шанс на нормальне життя без ризику серцевої недостатності.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button