Земля

Коли чекати кінця світу?

Протягом тривалого часу було прийнято вважати, що грудень 2012 року стане останнім місяцем у житті людства, оскільки саме тоді очікується, згідно з календарем майя, кінець світу. Нічого подібного не відбулося, тому цю тему можна на час залишити. Цікаво інше: звідки у давніх індійців з’явилися такі відомості?

feecde3ea046b3c995af2e90d169bd23

Цивілізація майя вела своє літочислення від певної міфічної дати, що відповідає приблизно 11-13 серпня 3113 року до нашої ери. Ця дата у стародавніх індійців була записана як нуль, себто 13.0.0.0.0, що є позначенням 13 чотирьохсотліт або бактуна. Потім починався перший день нульового бактуна, другий і так далі. Але якщо вони пройдуть повне коло і знову повернуться до дати 13.0.0.0.0, станеться тоді кінець світу?

Першим, хто пов’язав кінець світу з останнім місяцем 2012 року, був професор університету Єля Майкл Ко, автор багатьох наукових досліджень цивілізацій. За його словами, для мезоамериканських релігій були характерними уявлення про повторювання циклів руйнування і творення. Приміром, ацтеки вірили в те, що всесвіт завершив вже чотири цикли, і сучасна епоха є п’ятим циклом, якому належить загинути від потужних землетрусів. Що стосується майя, то їх подання певною мірою були схожі. Вони також вірили в існування тимчасових циклів з великою тривалістю. Довжина кожного такого циклу становила 13 бактунів, тобто, трохи більше 5200 років, а кінець світу має настати в останній день тринадцятого чотирьохсотліття. Таким чином, виходить, що якщо світ виник у 3113 року до нашої ери, то кінець світу повинен припадати на грудень 2011 року. Пізніше Майкл Ко дещо виправив кінцеву дату на грудень 2012 року, мотивуючи це тим, що в сучасному календарі, на відміну від календаря стародавніх індіанців, не існує нульового року.

Цілком можливо, що дата 21 грудня 2012 року ніколи не стала б настільки знаменитою, адже в світі повно інших календарів і вірувань, однак слідом за Ко її назвав ще один вчений – автор «Фактора майя: не технологічний шлях» Хосе Аргуельс. На думку вченого, цикл із 13 чотирьохсотлітть – це період перебування нашої планети в так званому промені галактичної синхронізації. Земля увійшла до нього в серпні 3113 року до н. е.., а повинна вийти в грудні 2012 року н. е. На переконання вченого, 23 грудня людство закриє не тільки Великий цикл, але і власне існування. У той же час, апокаліпсису не буде, якщо люди перестануть руйнувати Землю.

Ці гіпотези породили чимало сценаріїв кінця світу. Так, у 1998 році програміст Джон Мейджор Дженкінс, незалежний дослідник цивілізації майя, висунув припущення про те, що дата 21.12.12 – аж ніяк не випадкова. Саме в цей день має відбутися вкрай рідкісне астрономічне явище, що отримало назву «галактичного вирівнювання». У момент зимового сонцестояння Сонце буде знаходитися в самому центрі галактики. За словами Дженкінса, в цей день світ повинен змінитися.

У той же час, інші вчені не бачать нічого страшного або незвичайного в «галактичному вирівнюванні», хоча, можливо, воно може викликати на планеті сильні сонячні бурі, які її розігріють до такої міри, що кора почне плавитися, і континенти почнуть рух назустріч один одному. Цілком можливо при такому явищі і те, що полюси поміняються місцями.

[ads2]

Практично весь вчений світ дуже скептично ставиться до сценаріїв кінця світу. Але самі стародавні індійці, як виявилося, залишили пророцтва на час, в якому живе сучасне людство.

У 1996 році Девід Стюарт, відомий дослідник писемності майя спільно зі своїм колегою Стівеном Хаустоном в ході розкопок знайшли на одній з древніх стін городища Тортугеро напис. Розшифрувавши його, вони отримали приблизно наступне: тринадцятий бактун закінчиться в четвертий день Ахав третього числа місяця Канкін. В цей день на землю спуститься бог змін Болон-Йокте. Це і є, по суті, знамените пророцтво майя щодо кінця світу. Примітно, що на самому цікавому місці запис обривається. Що можна почерпнути з таких нечисленних даних? Що на планету повинен опуститися бог з дуже поганою вдачею, якщо судити по міфології. Відомо також, що боги Чак-Чель і Чак влаштували потоп, про що є запис в одній із рукописних книг майя, які дійшли до нашого часу.

За словами українського дослідника цивілізації майя Ст. Талаха, затоплення планети давні розглядали, як тривалий стан Всесвіту, а момент її відновлення і вважався днем творіння. Тому і виникли припущення, що ніякого кінця світу в 2012 році не відбудеться. І людей чекає не знищення, а стабілізація, адже зміни не завжди означають найгірше. Більш сміливі вчені висловлювали припущення про те, що пророцтво про кінець світу досить суперечливі і непевні, оскільки частина тексту пошкоджена, тому цілком можливо, що ніяких зловісних передбачень у нього і зовсім не містилося. При всьому цьому найцікавіше полягає в тому, що календар стародавніх індійців починається значно раніше 3113 року до н. е. і не закінчується в 2012 році, оскільки існують записи про ті події, які відбувалися до і після цих дат. І навіть більше того, дату початку чотирьосотліття самі майя не приділяли особливої уваги.

За словами Майкла Ко, проповідники Апокаліпсису перемішали вірування майя та ацтеків. Останні передрікали катаклізми кожні 52 роки. Вся ця плутанина в кінцевому підсумку і призвела до появи зловісного міфу кінець світу.

Але, як виявилося, ніякого Апокаліпсису або Армагедону не сталося, і день 21.12.12 для багатьох став приводом влаштувати свято. Для більшості ж цей день пройшов зовсім непомітно, як сотні й тисячі інших.

Читайте також: 

Втім, вчені не сумують, і придумують все нові сценарії Апокаліпсису. На даний момент існує безліч теорій щодо того, яким може бути кінець світу. Так, зокрема, згідно з однією з таких версій, наша планета може бути знищена гамма-випромінюванням у тому випадку, якщо дві зірки, близько розташовані одна до одної, раптом зіткнуться в космосі. Величезного викиду гамма-випромінювання, яке відбудеться в результаті, вистачить всього 10 секунд, щоб зруйнувати озоновий шар Землі і призвести до кіпіння оксидів азоту, що містяться в атмосфері. В кінцевому підсумку, сонячна радіація без перешкод досягне поверхні планети, викликавши рак шкіри, вимирання тварин, хвороби очей.

Земля може загинути через масивну чорну діру, яка може досягти нашої галактики та чинити на Сонце гравітаційний вплив, в результаті чого світило буде постійно змінювати своє положення, змінюючи при цьому клімат. В гіршому випадку – Землю просто висмикне з орбіти і відкине за межі Сонячної системи.

Ще одна теорія говорить, що кінець світу може наступити і в результаті вулканічного потопу. Незважаючи на те, що сейсмічна активність в корі планети затихає, періодично все ж відбуваються різкі спалахи вулканічної активності. А масовий викид лави, базальту і вулканічного попелу в атмосферу може спричинити за собою появу пилових хмар, які приховають Сонце і викличуть різке зниження температури. До цього необхідно додати появу кислотних дощів.

Не менш поширена теорія про те, що Земля загине від сарани. Ці комахи є одними з найбільш швидко мутуючих істот. З кожним новим поколінням ця комаха набуває імунітет до нових і нових пестицидів. І цілком можливо, що одного разу настане момент, коли сарана зможе знищити всю рослинність.

Великою популярністю користується теорія про так звану суперзірку. Згідно з нею, через 5 мільярдів років Сонце перетвориться на червоного гіганта, поглинаючи в процесі розширення близько розташовані планети, до яких належить і Земля.

Частина вчених висловлюється на користь того, що кінець світу настане в результаті ядерної війни. Необхідно відзначити, що подібна тема Апокаліпсису мала велику популярність, починаючи з середини минулого століття і до початку 90 – років. У період Холодної війни тема ядерної катастрофи поширювалася настільки активно, що з неї було знято велику кількість фільмів жахів. Втім, сама тема вибуху поступилася першістю припущеннями щодо того, як можуть розвиватися події далі.

У період вибуху на Заході сексуальної революції особливо популярним сюжетом кінця світу стала масова епідемія. Мабуть, виробникам засобів захисту не вдавалося встигати за бурхливим розвитком сексуальні відносин. А якщо брати до уваги сучасні тенденції в розвитку багатьох вірусних інфекцій, у тому числі СНІДу, Еболи, свинячого грипу, атипової пневмонії, то цілком можна припустити, що коли-небудь людство загине від пандемії.

Деякі вчені говорять і про те, що природні ресурси далеко не безмежні, і одного разу може статися якесь стихійне лихо, яке покладе край існуванню людей і планети в цілому.

Серед більш фантастичних версій необхідно відзначити зомбі-апокаліпсис, вторгнення інопланетян або демонічних сил.

Як бачимо, фантазія вчених просто безмежна. І скільки ще теорій вони можуть придумати і до яких висновків прийти – напевно, невідомо їм самим. А людям залишається тільки продовжувати жити далі, намагаючись дбайливіше ставитися до навколишнього світу і, цілком можливо, що людству пощастить, і кінця світу не буде.

Натхнення: http://tainy.net


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button