Всесвіт

Колонізація Сонячної системи – страховка від вимирання

викидати мільярди доларів на освоєння космосу, коли мільярди людей живуть за межею бідності тут, на Землі? Ви напевно чули таке виправдання. Космічна програма приносить нам корисні інновації та винаходи. Освоєння космосу забезпечує нам перспективу, натхнення і розуміння. Тому що це останній рубіж.

Правда, ви нічого не чули про те, що потрібно поспішати. Боротьба NASA за своє існування і фінансування свідчить про те, наскільки слабо ці виправдання звучать для громадськості, яку в меншій мірі турбує космос, ніж нагальні потреби.

foto_cikavosti_10.10.2014-09_resized

Можливо, саме тому засновник SpaceX і Tesla Motors, Елон Маск, в цікавому інтерв’ю з Россом Андерсеном пропустив всі звичайні аргументи на користь зовсім інших. Освоєння космосу, вважає Маск, так само необхідно, як боротьба з бідністю і хворобами – це наша страховка проти вимирання.

Читайте також: Експерт: колонізація Марса вигідна для бізнесу

Коли ми дивимося назад крізь призму часу, стає зрозуміло, що ми беззахисні перед нищівною силою природи. Ми просто в повній мірі не випробували її гнів, бо навіть моргнути не встигли, по космологічним мірками.

Маск говорить, що будь-яка подія, яке призведе до екзистенціального вимиранню, зробить нашу боротьбу тут, на Землі, абсолютно безглуздою.

«Добрими новинами буде те, що проблеми бідності і хвороб вирішені. Погані ж новини в тому, що не залишиться більше людей».

Ми несемо всі яйця в одному кошику, і це жахливо ризикована стратегія. Нам потрібно диверсифікувати наш планетарний скарб, щоб застрахуватися від гіршого, і чим швидше, тим краще.

Думки Маска далеко не нові. Письменник-фантаст Ларрі Нівен одного разу сказав: «Динозаври вимерли, тому що у них не було космічної програми». Тому Ед Лу вирішив знайти спосіб захистити планету від астероїда.

Але якщо ми, в принципі, можемо виявити і потенційно підірвати астероїд, інші космічні події можуть бути куди менш передбачувані або попереджені – вибух найближчої наднової; гамма-спалах в напрямку Землі; період надзвичайного вулканізму. Будь-що з них може нас знищити.

Маск говорить, що багато думає про тишу, яка нагороджує нас відтоді, як телескопи почали сканувати небо в пошуках міжзоряних повідомлень між іншими цивілізаціями.

Читайте також: До кінця століття люди переселяться в орбітальні мегаполіси

Враховуючи величезну кількість галактик, зірок і планет у всесвіті – в ньому повинно кипіти життя. Якщо навіть крихітний відсоток цього життя буде розумним, значить, тисячі цивілізацій живуть і житимуть. То де вони?

Ця загадка відома як парадокс Фермі, і Маск звертається до кількох теорій, що пояснюють це мовчання: «Якщо ви подивитеся на рівень сучасних технологій, щось дивне має відбуватися з цивілізацією, і я маю на увазі неприємності. Можливо, в світі повно однопланетних мертвих цивілізацій».

Ці дивацтва можуть бути пов’язані і з еволюційною кнопкою самознищення, як припускав Карл Саган. Ми розробили сучасні ракети одночасно з ядерною зброєю.

foto_cikavosti_10.10.2014-09-01_resized

Але парадокс Фермі і його пояснення, незважаючи на його філософську привабливість, не вирішує питання розумного життя. Сет Шостак з SETI застерігає нас: «Парадокс Фермі – це велика екстраполяція з локальних спостережень». Тільки тому, що ми не бачимо ознак галактичних колоній поблизу, не означає, що їх немає. Але й без парадоксу Фермі стає зрозуміло, що, як показують наші геологічні літописи, «вимирання – це правило, а виживання – це виняток».

Припустимо, ми приймаємо аргумент Маска. Що далі? Насправді, мільярдер заснував SpaceX не для того, щоб виводити супутники на орбіту або доставляти астронавтів на МКС. SpaceX – це квиток Маска на іншу планету, і він не соромиться говорити про це.

Після того як SpaceX відправила своїх перших людей-пасажирів на космічну станцію; після того як майже розробили багаторазові ракети; після того як запустить ракету Falcon Heavy – після всього цього, ймовірно, в середині 2030-х років, Маск створить колонію на Марсі.

Деяким колоністам доведеться викласти по 500 000 доларів за квиток. Іншим доведеться продати свої речі на Землі – як першим колонізаторам Америки – щоб оплатити поїздку. Але це буде не найприємніша подорож. Це буде складна і небезпечна подорож, ймовірно, в один кінець.

Читайте також: Для заселення чужої планети потрібно 40 тисяч осіб

Навіть при цьому змушувати людей не доведеться. Організація Mars One, яка планує зробити те ж саме, вже отримала 200 000 заявок від людей, які хочуть отримати квиток в один кінець. Можливо, Mars One і не відправить людей на Червону планету, але це гарне свідчення того, що люди готові віддати своє життя, щоб опинитися там.

У довгостроковій перспективі, однак, щоб міцно осісти на Марсі, нам знадобиться трохи більше, ніж жменька колоністів.

Маск думає, що необхідний щонайменше мільйон людей, щоб сформувати генетично різноманітне населення і самодостатню виробничу базу. Так, в замерзлій пустелі без газу, кисню і дерев. На Марсі є вода, але і її важко добути. Доведеться добувати ресурси і створювати важку промисловість. Це буде грандіозно складний захід.

Маск думає, що це відбудеться вже в наступному столітті. Можливо, він має рацію. Можливо, немає.

Як відзначає Андерсен, хоча ідеї Маска грандіозні, завжди залишаються приводи для сумнівів. Монументальні мети – і конкретні терміни. Століття – це занадто багато. Для SpaceX колонізація Марса може виявитися непідйомним завданням. Є люди, які сумніваються в наших можливостях навіть в рамках найближчого майбутнього.

Королівський астроном і астрофізик Мартін Ріс сказав наступне:

«Я думаю, що дуже важливо не обманювати себе тим, що ми зможемо вирішити всі земні проблеми шляхом масової еміграції в космос. У всій Сонячній системі немає навіть таких м’яких умов, як на вершині Евересту або на Південному Полюсі – тому будь-який захід буде надзвичайно ризикованим».

Читайте також: Скільки буде потрібно людей для створення космічної колонії?

Коротше, люди точно вийдуть за межі Землі і Місяця. Можливо, навіть житимуть на інших планетарних тілах як тимчасові поселенці. Але мільйонна цивілізація, про яку марить Маск, вкрай малоймовірна. Принаймні до тих пір, поки інженери не зможуть творити в масштабах планети – терраформувати Марс, розбивати астероїди, будувати міста-бульбашки на Меркурії.

Маск правий в одному. Час виходити за встановлені космічні кордону. Поки є час милуватися людьми, але скоро його може не стати. Занадто скоро, щоб підготуватися.

Натхнення: hi-news.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button