Всесвіт

Відразу три планети відкрили у сонцеподібної зірки: суперземлю і два міні нептуна

Телескоп TESS виявив транзит трьох планет, що обертаються навколо однієї зірки. Препринт наукової статті, яка буде опублікована в журналі Astronomy and Astrophysics, доступний на сайті arXiv.

Міжнародна група дослідників на основі даних супутника НАСА TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) відкрила відразу три планети в одній зоряній системі, розташованій на відстані близько 205,5 світлових років від Землі. Дві з них — газові карлики, третя – кам’яниста суперземля.

Дослідники використовували транзитний метод для пошуку екзопланет, що обертаються навколо зірок. Цей ефект нагадує неповне сонячне затемнення. Коли далека планета виявляється між Землею (або супутником, з якого ведеться спостереження) і своєю зіркою, світло від останньої стає менш яскравим на якийсь час.

Якщо такі “затемнення” відбуваються із заданою періодичністю, можна підтвердити наявність екзопланети, а по тому, як саме змінюється світло і з якою частотою це відбувається — визначити її розміри, властивості і параметри орбіти.

Зміна яскравості зірки TOI 411 при проходженні газових гігантів. Зображення: Luca Cacciapuoti et al., arXiv

У своєму дослідженні астрономи виявили, що навколо зірки HD 22946 або TOI 411, схожої на Сонце, обертається три планети. Перші з них – газові карлики TOI 411.01 і 411.02. Вони нагадують Нептун, але трохи менше його за розміром. При цьому ці планети обертаються дуже близько до своєї зірки. Один “рік” на них триває 9,57 і 4,04 земних дня відповідно.

Зміна яскравості зірки TOI 411 при проходженні кандидата в суперземлі. Зображення: Luca Cacciapuoti et al., arXiv

Третя знахідка – кам’яниста суперземля. Так називають кам’яні планети, які більші від Землі, але менше Нептуна. Її період обертання становить близько 46 днів. На відміну від двох інших планет цієї системи вона не була однозначно ідентифікована при автоматичному пошуку супутником TESS. Однак вчені виключили всі альтернативні варіанти, а також провели комп’ютерну симуляцію, яка підтвердила, що в цій системі достатньо маси для формування третьої планети.

Дослідники вважають, що система TOI 411 може бути додатково вивчена за допомогою прямих спостережень телескопа «Джеймс Вебб». У ній є відразу кілька екзопланет, а зірка за багатьма характеристиками нагадує Сонце. Таке дослідження допоможе зрозуміти, чи є на планетах атмосфери і, чи може там існувати життя.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button