Аналітика

Колос на газових ногах

foto_cikavosti_27.07.2014-03Автор: Вітольд Орловський (Witold M. Or?owski)

Чому Путін без вагань зайняв Крим, веде агресивну політику щодо України і сміється над західними санкціями? Тому що він відчуває себе впевнено, адже Росія здається сьогодні насправді сильною і в політичному, і в економічному плані.

Коли в 1999 році Путін прийшов до влади, країна перебувала на дні. До цього вона пережила болючу трансформацію, в результаті якої ВВП впав на 40%. Фінанси були в жалюгідному стані. Валюта слабшала на очах, а в 1998 році країна виявилася банкрутом і була змушена звернутися за іноземною допомогою.

15 років домінування Путіна в російській політиці все змінили. Російська Федерація стала зараз країною з шостою економікою світу. Вона розробляє гігантські багатства: найбільші родовища газу (25% світових запасів) і знаходяться на восьмому місці в світі за обсягом родовища нафти. Надзвичайно зросла і економічна сила Росії: країна, яка 16 років тому була банкрутом, посідає шосте місн по золотовалютним резервам, обсяг яких становить близько півтрильйона доларів. Середній дохід жителя Росії в доларовому еквіваленті зріс за 15 років майже в 11 разів (реально – вдвічі, решта зростання пов’язане з підвищенням курсу рубля по відношенню до долара). Керівництво країни повернуло собі контроль над найбільш прибутковими галузями економіки, створивши систему державного капіталізму, тобто співпраці Кремля з олігархами, вимушеними віддавати гігантську частину своїх доходів.

Прийшовши до влади, Володимир Путін дав обіцянку відновити країну і, на думку більшості росіян, виконав цю обіцянку. Проте якщо поглянути на фундамент економічного успіху уважніше, він виявиться набагато більш слабким, ніж здається на перший погляд. Його джерелом слугувало в першу чергу зростання цін експортовану Росією сировину. 12-кратне зростання ціни на нафту і газ, що відбулося в путінську епоху, перетворило слабкий струмочок доходів від експорту в повноводну річку доларів, а це відбилося на купівельній спроможності і прискоренні економічного розвитку.

При цьому в російській економіці відбувалися одночасно негативні явища. В першу чергу не було зроблено реформ, націлених на створення сучасної ринкової економіки, що спирається на зростання середнього класу, поширення власності та розвиток підприємництва. Замість цього збереглася збочена система контролю олігархів над найбільш прибутковими галузями економіки. По-друге, оскільки багатим людям було дозволено масово виводити кошти з Росії, створився дефіцит приватного капіталу, необхідного для фінансування інвестицій та розвитку. Цю дірку на перший погляд заповнив приплив іноземних інвестицій. Величезна сума в 5,5 трильйонів інвестованих в Росії доларів блякне, коли виявляється, що гроші приходили з Кіпру, Британських Віргінських островів, Бермудів і Багам.

В цілому 70% всіх іноземних інвестицій надходить з офшорів, якими користуються багаті росіяни для виведення грошей за кордон. Звичайно, не так погано, що російські гроші після «відмивання» повертаються таким чином у країну, гірше те, що повернулося 4 трильйони, а в 1999-2013 пішло з Росії близько 8 трильйонів доларів!

Голландська хвороба в Росії

Великі доходи від експорту енергоресурсів при одночасній відсутності серйозних економічних реформ викликали ефект, відомий під назвою «голландської хвороби». Цей вислів придумав The Economist, описуючи результати виявлення в Голландії в 60-х роках газових родовищ. Додаткові експортні надходження, звичайно, відбилися на зростанні доходів, а в підсумку на зростанні споживчих витрат. Одночасно відбулося помітне зміцнення валюти, що знизило конкурентоспроможність голландської промисловості. Виявилося, що хоча Голландія пережила короткий споживчий бум, в подальшій перспективі її зростання загальмувалося.

Голландська хвороба в російській версії набагато більш масштабна. Значне зміцнення рубля по відношенню до інших валют у поєднанні з корупцією, відсутністю захисту інвесторів і повсюдними протекціоністськими практиками зміцнили низьку конкурентоспроможність і технологічну відсталість несировинних секторів економіки. Гігантські доходи від експорту не були спрямовані на модернізацію країни, а пішли на фінансування імперської політики і частково витекли за кордон.

Від голландської хвороби є ліки, які застосовує, зокрема, Норвегія. Принцип полягає в тому, щоб не спрямовувати зароблені на експорті сировини доходи на зростання споживання, а відкладати їх у формі закордонних активів на чорний день, коли це джерело надходжень вичерпається. Росія спробувала в перші роки правління Путіна вести таку політику, але пізніше від неї відмовилася. В результаті російська економіка опинилася зараз в повній залежності від експорту енергоресурсів (експорт нафти і газу приносить 94% всіх експортних доходів). Це істотний пункт економічної слабкості, створює серйозні загрози для розвитку. Поки ціни на сировину залишаються високими, всі щасливі, але досить проблем з експортом або змін на ринку, які приведуть до зниження цін, і багач знову може перетворитися на жебрака.

Завдяки нафтогазовим доходам Володимир Путін, безсумнівно, тримає в руках інструменти, які дозволяють йому вести активну імперську політику. З одного боку, в державній казні є величезні гроші, що дозволяють фінансувати і Олімпіаду в Сочі, і дорогу анексію Криму. З іншого, сам по собі експорт нафти і газу, особливо державним Газпромом, служить інструментом жорсткого тиску: принаймні, до тих пір, поки покупці приречені на постачання по газопроводах, які контролює Росія. Але те, що виглядає сьогодні головною перевагою Росії – економічна сила, що виникає з її сировинної могутності, може в результаті стати її головною слабкістю.

Путін, як Петро

Ця ситуація для Росії зовсім не нова. Саме таку модель створення великодержавної позиції обрав 300 років тому кумир Путіна – цар Петро Великий. Імперська політика і насадження в Петербурзі західних звичаїв не супроводжувалися глибинними суспільно-економічними реформами, які б змінили основи функціонування економіки. Політична міць, що зберігалася два століття, спиралася на зростаючу відсталість країни царів, що впадає у все більшу залежність від експорту зерна і сировини. Ця система впала 100 років тому в результаті економічної блокади, введеної в Першу світову війну, військової поразки Росії і революційного хаосу. До аналогічної політико-економічної катастрофи призвела ера наддержавної політики СРСР, яку в останні 10-річчя його існування також намагалися фінансувати за допомогою експорту ресурсів, тоді як технологічне відставання економіки лише зростала.

Знають кремлівські керівники про ці історичні загрози? Судячи з усього, так. Але в останні кілька років вони, здається, забули про них, відкинувши економічну обережність і поставивши все на одну карту подальшого зростання доходів від продажу сировини. Публічні фінанси, які раніше утримувалися в рамках, тріщать по швах під тиском імперських витрат: якщо шість років тому МВФ оцінював, що бюджет РФ можна збалансувати при ціні нафти близько 40 доларів за барель, то сьогоднішні підрахунки говорять про ціну, що перевищує 100 доларів. При більш низьких ставках Росія може стати банкрутом.

Загрозою подальшого розвитку можуть стати не тільки більш жорсткі західні санкції (втім, їх введення малоймовірно), які б налякали інвесторів і зробили неможливим розвиток експорту енергоресурсів. Більший ризик криється в іншому: в технологічних перервах на нафтогазовому ринку. Сланцева революція, що розгортається з США, веде до того, що через кілька років ця країна зможе стати експортером енергії. Розвиток транспорту скрапленого газу (СПГ) звільнить покупців від дорогих трубопроводів. Світ змінюється настільки швидко, що якби американський президент насправді захотів завдати Росії великої шкоди, було б достатньо викинути на ринок американські запаси нафти, різко знизивши тим самим ціну. Або в більш довгостроковій перспективі – відкрити для Європи американський ринок сланцевих нафти і газу.

Президент Росії може погрожувати, що замість Європи почне продавати газ у Китай. Однак очевидно, що це найбільш ризикована гра, яку може затіяти Росія. Адже в такому випадку, не отримувач газу буде залежати від постачальника, а (рано чи пізно) російський постачальник зіткнеться з економічним або навіть політичним шантажем з боку зростаючого китайського дракона. Передвістям цього служить зміна умови поставок, на який довелося піти росіянам, відчайдушно прагнучи укласти газовий договір з Пекіном.

Чи будуть економічні загрози, що постають перед Росією гарантією її повернення до помірності у зовнішній політиці? Зовсім не обов’язково. У «довгій телеграмі», таємному документі, відправленому 60 років тому з посольства в Москві, американський дипломат Джордж Кеннан (George Kennan) вказав, що в результаті багатовікових традицій єдиновладдя Росія стає найбільш агресивна в зовнішній політиці, коли слабшає позиція влади усередині країни (неважливо, править цар, генсек чи президент). А, незважаючи на відмінні рейтинги у своїх співвітчизників, Володимиру Путіну доведеться рахуватися з наростанням проблем. Це ефект фундаментальної слабкості. Росія зараз – це гігант, який стоїть на сировинних ногах, який буде сильний лише до тих пір, поки технологічні зміни та ринкова ситуація не призведуть до нового падіння цін на енергоносії. Скоро це станеться? Невідомо. Але незалежно від розвитку ситуації, Росія може ще багато років залишатися фактором занепокоєння у світовій політиці. Тим більш сильнішого, допоки великі проблеми виникнуть у Путіна з утриманням своєї популярності всередині країни.

Джерело: Kolos na gazowych nogach


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button