Земля

Комп’ютерне моделювання показало, що Юстиніанова чума не була пандемією

Раніше вчені стверджували, що чума часів Юстиніана (близько 541-750 рр. н. е..) вбила половину населення Римської імперії. Нині історичні дослідження та математичне моделювання ставлять під сумнів рівень смертності і тяжкість цій першої пандемії чуми. Результати описані в Plos One.

Дослідники вивчили вплив Юстиніанової чуми за допомогою математичного моделювання. Використовуючи в якості основи сучасні дослідження чуми, вони розробили нові математичні моделі для повторного вивчення першоджерел з часу спалаху Юстиніанової чуми. В результаті моделювання вони виявили, що малоймовірно, щоб якийсь маршрут передачі чуми мав би той рівень смертності, так і ту тривалість пандемії, що описані в першоджерелах.

«Наскільки нам відомо, це перший випадок, коли для дослідження Юстиніанової чуми були використані надійні методи математичного моделювання. Враховуючи, що в першоджерелах для чуми Юстиніана дуже мало кількісної інформації, це була прекрасна можливість творчо подумати над тим, як ми можемо поєднати сучасні знання про етіологію чуми з описами з історичних текстів», – стверджує доктор філософії Лорен Уайт, SESYNC

Дослідники зосередили свої зусилля на місті Константинополі, столиці Римської імперії, де у 542 році був порівняно добре описаний спалах. Деякі першоджерела стверджують, що від чуми в місті загинуло до 300 000 людей, тоді як в той час там проживало близько 500 000 людей. Інші джерела припускають, що чума знищила половину населення імперії. До недавнього часу багато вчених приймали цей образ масової смерті. Порівнюючи бубонну, легеневу та комбіновані шляхи передачі, автори показали, що жоден зі шляхів передачі точно не імітує динаміку спалаху, описану в цих першоджерелах.

Існуюча література часто припускає, що чума Юстиніана зачепила всі райони Середземномор’я в однаковій мірі. Нові висновки з цього документа припускають, що, враховуючи відмінності в екологічних і соціальних моделях в регіоні (наприклад, клімат, щільність населення), малоймовірно, що спалах чуми торкнувся б усі куточки імперії в рівній мірі.

«Наші результати переконливо показують, що наслідки Юстиніанової чуми значно різнилися в різних міських районах в пізній античності. Ця стаття є частиною серії публікацій останніх років, яка ставить під сумнів традиційну інтерпретацію чуми з використанням нових методологій. Це захоплюючий час для проведення такого роду міждисциплінарних досліджень!» – резюмує Чі Мордехай, історик навколишнього середовища та науковий співробітник SESYNC

Використовуючи підхід, званий глобальним аналізом чутливості, Уайт і Мордехай змогли дослідити важливість будь-якого даного параметра моделі для визначення результатів моделювання захворювання. Вони виявили, що деякі недостатньо вивчені параметри також дуже важливі при визначенні результатів моделі. Одним з прикладів була швидкість передачі чуми від бліх до людини. Хоча аналіз описав це як важливий параметр, не було достатньо досліджень, щоб підтвердити достовірний діапазон для цього параметра.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button