Земля

Континентальна кора виникла на 500 мільйонів років раніше, ніж вважали вчені

Континентальна кора Землі могла виникнути на 500 млн років раніше, ніж припускали вчені. Визначення моменту появи суші на планеті допоможе зрозуміти умови, в яких зародилася первісне життя.

Перша поява і збереження континентальної кори на Землі під час архею (4-2,5 млрд років тому) має важливі наслідки для тектоніки плит, хімії океану і біологічної еволюції. Згідно з новим дослідженням, представленим на Генеральній асамблеї Європейського союзу геонаук (EGU) у 2021 році, це сталося приблизно на пів мільярда років раніше, ніж передбачалося раніше.

Сьогодні океанічна кора піднімається на серединно-океанічному хребті, де розходяться тектонічні плити. Своєю чергою, континентальна кора набагато старше і утворилася в результаті вулканізму, коли плити врізалися один в одного, піднімаючи товстіший і менш щільний шар породи над рівнем моря. Вона протиставляється океанічній корі, яка відмінна за своєю будовою та складом.

Процес вивітрювання континентальної кори додавав в океан поживні речовини. Саме цей процес, можливо, зіграв роль у підтримці первісного життя. Залишається відкритим питання – коли почала формуватися кора Землі?

Щоб спробувати відповісти на це питання, Дезіре Рурдінк з Бергенського університету в Норвегії і її колеги проаналізували 30 зразків стародавніх гірських порід з шести місць в Австралії, Південній Африці та Індії. Вони містять барит, який може утворюватися в гідротермальних жерлах – тріщинах на дні океану, де теплі, багаті мінералами води вступають в реакцію з морською водою.

«Барити насправді не змінюються, їх хімічний склад містить відбиток навколишнього середовища, в якому вони утворилися», – пояснює Рурдінк.

Вона і її команда використовували співвідношення ізотопів стронцію у відкладеннях. Мета – з’ясувати, коли кора вивітрювання почала надходити в океани. Вони виявили, що вивітрювання почалося близько 3,7 млрд років тому.

Коли Земля сформувалася 4,5 млрд років тому, її ландшафт складався з розплавленої породи. Зрештою, зовнішній шар планети охолов настільки, що почав утворювати тверду кірку, покриту світовим океаном.

Це поклало початок новому геологічного еону близько 4 млрд років тому, відомому як архей. Саме тоді, на думку вчених, вперше з’явилося життя. Існують переконливі докази мікробної активності, принаймні, 3,5 млрд років тому, але точно невідомо, коли і як зародилося життя.

Аарон Саткоскі з Техаського університету в Остіні каже, що результати нового дослідження показують: життя могла виникнути на суші, а не в океанах.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button