Наука

Коронавіруси навчилися імітувати імунні білки людини і обманювати організм

Коронавіруси вміють імітувати імунні білки людини, які причетні до важкого перебігу захворювання COVID-19. Такі висновки зробили вчені з Коледжу лікарів і хірургів Вагелоса Колумбійського університету в новому дослідженні. Результати публікує Cell Systems.

Багато рослин і тварини використовують мистецтво мімікрії, щоб обдурити свою здобич або хижаків. Віруси використовують аналогічну стратегію: вірусні білки можуть імітувати тривимірну форму білків свого господаря, щоб обманом змусити господаря допомогти вірусу завершити свій життєвий цикл.

«Віруси використовують мімікрію з тієї ж причини, що і рослини й тварини. Їх мета — обман », — пояснює Саги Шапіра, доктор філософії, доцент кафедри системної біології Коледжу лікарів і хірургів Вагелоса Колумбійського університету. «Ми висунули гіпотезу, що виявлення схожих вірусних білків дасть нам ключ до розгадки того, яким чином віруси, включаючи SARS-CoV-2, викликають захворювання».

У своєму дослідженні Шапіра використовував суперкомп’ютери для пошуку вірусних імітаторів за допомогою технології, схожої на програмне забезпечення для тривимірного розпізнавання облич. Вони просканували більше 7000 вірусів та понад 4000 хостів в екосистемах Землі і виявили 6 мільйонів примірників вірусної мімікрії.

«Мімікрія — більш поширена стратегія серед вірусів, ніж ми коли-небудь могли собі уявити. Вона використовується всіма видами вірусів, незалежно від розміру геному, того, як вірус реплікується, або заражає бактерії, рослини, комах або людей,» — говорить Саги Шапіра.

Але деякі типи вірусів використовують мімікрію більше, ніж інші. Коронавіруси особливо виняткові в цьому. З’ясувалося, що вони імітують більше 150 білків, в тому числі й ті, які контролюють згортання крові або активують набір імунних білків. Тих самих, які посилюють запалення в організмі.

Дослідження функцій і мімікрії вірусних білків дало вченим зрозуміти, що, можливо, саме у вивченні біології самого вірусу і криється відповідь. Така робота може допомогти зрозуміти, як віруси викликають захворювання і хто може піддаватися найбільшому ризику.

«Вивчаючи віруси, ми можемо не тільки розкрити фундаментальні принципи біології, але і те, як вони порушують клітинний гомеостаз і викликають патологію. Є надія, що одного разу ми зможемо використовувати ці знання, щоб дати відсіч »— підсумовує Шапіро.

Натхнення: hightech.fm

Кнопка «Наверх»