Наука

Сміття розповіло, як пандемія чуми вплинула на комерцію у Візантії

Юстиніанова чума — перша пандемія чуми, яка сталася у роки правління візантійського імператора Юстиніана I. Нове дослідження, яке вчені провели, ґрунтуючись на стародавньому смітті, дало деякі підказки про те, як пандемія знищила комерцію на окраїнах Візантійської імперії. Учені також прийшли до висновку, що історія COVID-19 також залишиться в нашому смітті для нащадків.

Протягом тисячоліть люди вміло виживали в посушливому регіоні пустелі Негев, вирощуючи зерно і виноград. При Візантійській імперії ця область по-справжньому процвітала. Міста виникали одне за одним, підживлювані експортною торгівлею виноградом для напою, яким захоплювалися стародавні літописці. Місто Газа перетворилося у великий комерційний центр і протягом декількох століть громадяни Візантійської імперії добре платили за постійний приплив вина з Гази.

Виноград, зернові і оливки завжди були основними продуктами харчування в Середземномор’ї. Але в 300-х роках нашої ери виноград різко вирвався вперед і став складати більшу частину сміття. До середини 500-х років виноградне насіння становило від чверті до майже половини насіння в сміттєвих купах.

Також про процвітання виноробства і комерції в Газі кажуть рештки кераміки. Вино з цього міста відправлялося по світу в спеціальних глечиках, тому простежити шматки в сміттєвих купах було неважко. В міру збільшення від кісточок винограду, збільшувалася і кількість уламків кераміки від глечиків.

Дослідники коментують, що ця промисловість зросла практично з нічого в третьому столітті до неймовірного виробництва до п’ятого століття. Однак потім міста регіону раптово були занедбані. Протягом кількох століть більшість людей повернулися в невеликі поселення з натуральним господарством. Але тоді виноградні кісточки склали лише 5 — 14% в сміттєвих купах.

Згідно з радіовуглецевими датами органічного матеріалу з давніх сміттєвих куп, крах виноробної промисловості області збігся з наслідками Юстиніанової чуми. Перша хвиля пандемії забрала життя 20% населення Константинополя. Інфекція також спустошила торговельний порт Олександрії. Протягом наступних 160 років війна з чумою, можливо, забрала до половини населення Візантійської імперії.

Поряд з меншою кількістю кісточок винограду в смітті археологи також зазначають, що приблизно в цей же час люди перестали будувати зрошувальні системи і закрили голуб’ятники, де отримували добрива від птахів, а ще люди відмовилися від організованого збору сміття в містах.

Вчені кажуть, що сама чума не приходила в регіон пустелі Негев, хоча існують історичні джерела, які описують спалахи в Південній Палестині. Саме тому дослідники припускають, що події в сотнях кілометрів від цієї області вбили всю промисловість міст. Вирощування товарних культур для міжнародного ринку принесло процвітання пустелі Негев, але при цьому зробило місцевих фермерів уразливими для подій, що відбуваються в Константинополі і Олександрії.

Коли чума знищила ринок вина Гази, фермери не могли дозволити собі утримувати греблі і канали, які забезпечували функціонування всієї системи комерційного землеробства. А вузька спрямованість вирощування тільки винограду зробило місцевих фермерів ще більш уразливими.

Хоча Юстиніанова чума завдала непоправного удару по виноградній промисловості регіону, вчені говорять, що все не так просто. Зараз в 2020 ми бачимо, як політична напруженість, зміна клімату та інші події не припиняються навіть під час пандемії. І точно так само, як сьогодні, ці події та їх наслідки впливали один на одного в минулому.

По-перше, 540-х роках Візантія переживала великі конфлікти з персами і вела війни з готами в Італії. Правитель Юстиніан обкладав сільське господарство великими податками, щоб фінансувати завойовницькі війни.

Клімат, ймовірно, теж зіграв свою роль. Чума прийшла відразу після двох вивержень вулканів в кінці 530-х років, які викинули попіл високо в атмосферу Землі і викликали десятирічне похолодання. В Європі це викликало похолодання і засуху, а в районах пустелі Негев стало більше дощів, що, можливо, означало раптові повені.

Натхнення: www.popmech.ru

Кнопка «Наверх»