Фото

Космічний канібалізм: фізики пояснили дивну форму галактики Андромеди

Вчені з Університету Колорадо в Боулдері провели дослідження і з’ясували, які космічні процеси могли надати галактиці Андромеда її дивну овальну форму. Результати публікує The Astrophysical Journal Letters.

Коли дві галактики-канібали стикаються і поїдають одного друга, чорні діри в їх центрах особливо активні. Гравітаційне випромінювання настільки сильне, що його можна порівняти з віддачею потужного вогнепальної зброї тут, на Землі. Нове дослідження припускає, що цей “космічний удар” настільки потужний, що може змістити орбіти мільйонів зірок і спотворити форму всієї галактики. Робота допоможе вченим з’ясувати, чому сусідня з нами галактика, Андромеда, набула дивної овальної форми.

Вперше Андромеду детально вивчили в 1970-х роках, а вже в 1990-х роках почалися великі спостереження за допомогою космічного телескопа «Хаббл». Обсерваторія допомогла з’ясувати, що у галактики-сусідки є дивна подовжена овальна маса в центрі. Взагалі, астрономи очікували знайти там кругле зоряне скупчення, яке оточує надмасивну чорну діру Андромеди.

Галактика Андромеди. Джерело: Wikimedia Commons

Вважається, що Андромеда утворилася в результаті зіткнення двох надмасивних чорних дір мільярди років тому. Дослідники Каліфорнійського університету в Боулдері використовували комп’ютерне моделювання, щоб зрозуміти, що відбувається під час такої події. Вони виявили, що сила, яка виникає при поїданні однієї галактики інший, може згинати й притягувати орбіти зірок до їх центру.

Графік, що показує галактику до (ліворуч) і після (праворуч) гравітаційного «удару». Стівен Берроуз

Вчені вважають, що це і призвело до того, що Андромеда овальної форми. Автори роботи зазначають, що її відкриття допоможе пояснити велику кількість галактик різної форми, які спостерігалися у Всесвіті. Багато з них не такі симетричні, ніж Чумацький Шлях.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments