Всесвіт

Космічний телескоп Gaia виявив сейсмічну активність у тисячах зірок (відео)

Європейське космічне агентство повідомило про публікацію третього випуску даних, отриманих з телескопа Gaia, що вивчає Чумацький Шлях.

Зображення: Spacecraft: ESA / ATG medialab; Milky Way: ESA/Gaia / DPAC; CC BY-SA 3.0 IGO

Аналізуючи нові дані, отримані від космічного телескопа, дослідники виявили на тисячах зірок “зіркоструси” – крихітні рухи на поверхні, які змінюють їх форму.

Астрофізики відзначають, що раніше Gaia знаходив радіальні коливання, які змушують зірки періодично набухати і стискатися, зберігаючи при цьому сферичну форму. У нових спостереженнях телескопа вчені виявили іншу активність, яка найбільше схожа на великомасштабне цунамі. Відзначається, що такі коливання змінюють форму зірки, а тому їх важче виявити.

Космічний телескоп виявив сильні нерадіальні “зіркоструси” в тисячах зірок. Такі коливання змушують поверхню зірки рухатися під час обертання. У повідомленні ЄКА наголошується, що такого роду вібрації для ряду зірок суперечать сучасним теоріям і вимагають нових пояснень.

Нерадіальні коливання змушують поверхню зірки рухатися під час обертання, як показано на анімації. Темні плями трохи холодніше яскравих, що призводить до періодичних змін яскравості зірки. На анімації частота обертових і пульсуючих зірок була збільшена в 8,6 млн разів, щоб перемістити їх в чутний людиною діапазон.

“”Зіркоструси” розповідають багато про зірок, особливо про їх внутрішню роботу. Gaia відкриває золоту жилу для “астросейсмології” масивних зірок”, – каже Конні Аертс дослідник з Левенського католицького університету, член колаборації Gaia.

Космічний телескоп Gaia розроблений для спостереження за зірками Чумацького Шляху. Телескоп був запущений в 2013 році і вже склав найбільш повний каталог нашої галактики, який включає докладні дані для майже 2 млрд зірок та інших об’єктів.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button