Наука

Кожен індивідуальний мозок зберігає неповторний образ болю

Мозок кожної людини має "больовий відбиток", який варіюється від людини до людини. Це говорить про те, що люди дуже по-різному відчувають біль.

Дослідження, проведене під керівництвом університету Ессексу, показало, що швидкі мозкові хвилі, пов’язані з короткочасним болем сильно розрізняються у різних людей. Біль формує в мозку людини стабільні гамма-хвилі, але у різних людей вони різні при одному і тому ж больовому впливі. Це показує одну з причин, чому люди так по-різному відчувають біль.

Біль, виражена в гамма-хвилях. University of Essex

Дослідження, проведене під керівництвом університету Ессексу у співпраці з групою нейронауки болю Мюнхенського університету Людвіга Максиміліана, показало, що швидкі мозкові хвилі, пов’язані з короткочасним болем і дотиком, можуть сильно відрізнятися у різних людей. Вчені знають, що ці так звані гамма-хвилі, відображають сприйняття болю в головному мозку. Але минулі дослідження зосереджувалися на групових даних і не враховували індивідуальні відмінності, в деяких випадках навіть відкидали відмінності як «шум» при скануванні.

Доктор Еліа Валентіні виявив значні відмінності в часі, частоті і місці виникнення гамма-хвиль у різних людей.

Він каже: “

Вперше ми можемо не тільки точно визначити надзвичайну мінливість гамма-відповіді у різних людей, але й показати, що індивідуальний шаблон відповіді стабільний у часі. Ця закономірність групової мінливості та індивідуальної стабільності може бути застосована і до інших реакцій мозку».
Гамма-хвилі мозку. Індивідуальний образ болю University of Essex

В цілому були вивчені дані 70 осіб. Експерименти були розділені на два дослідження, які використовували лазер для генерації болю — безпечний, але чутливий опік. Було виявлено, що гамма-хвилі кожного випробуваного стабільні і створюють схожі індивідуальні патерни при однакових стимуляціях. Водночас у різних учасників гамма-відповіді значно відрізнялися.

Деякі люди відчували біль, але гамма-відповіді не було. У інших він був дуже сильним. На даному етапі невідомо, чому спостерігаються такі відмінності, і вчені мають намір в цьому розібратися.

Доктор Валентіні каже:

“Не можна говорити, що гамма-хвилі не грають ніякої ролі в сприйнятті болю, але ми, звичайно, повинні зосередитися на причинах, які ведуть до таких значних відмінностей”.

Нейробіологи вважають, що реакція, яка відображається гамма-хвилями, може виникати не тільки при больових відчуттях або дотиках, але і при інших зовнішніх впливах. Але це ще належить дослідити.

Поки можна впевнено говорити, що один і той же вплив у різних людей народжує больові реакції різної сили, і це необхідно враховувати, наприклад, при призначенні знеболюючих. Доза повинна бути в точності такою, щоб вона зняла біль, але не більше. І вимірювання гамма-хвиль може допомогти при точному дозуванні.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button