Земля

Крижані щити Антарктиди виділяють радіоактивний хлор

Вчені Університету Екс-Марсель у Франції з’ясували, що крижані щити Антарктиди виділяють радіоактивний хлор, накопичений в результаті випробувань ядерної зброї в 1950-х роках.

Дослідники вивчили викиди хлору в різних місцях Антарктиди, які відрізняються один від одного кількістю опадів. Фахівці проаналізували зразки льоду зі свердловини на російській станції «Восток» в Східній Антарктиді, де накопичилося мало снігу, і порівняли їх зі зразками з крижаної шапки Купол Талос, що знаходиться в 1400 кілометрів і характеризується рясним снігопадом.

Вчені визначили концентрацію радіоактивного хлору-36 на обох ділянках і з’ясували, скільки ізотопу було присутньо на «Восток» в 1949-2007 роках і у Куполи Талос в 1910-1980 роках. Виявилося, що на першій ділянці хлор-36 досі присутній у високих концентраціях, а у 2008 році його кількість перевищила очікуваний у 10 разів. Водночас його занадто мало, щоб мати значний вплив на навколишнє середовище, відзначають фахівці.

Деяка кількість хлору-36 утворюється природним чином з-за впливу космічних променів на газ аргон в атмосфері Землі, але він також формується під час ядерних вибухів. Ізотоп досяг стратосфери і поширився по всій планеті, але зараз хлор-36, що виник із-за випробувань, в атмосфері відсутній.

Кнопка «Наверх»
Закрыть