Наука

Круглі черви допомогли відкрити новий механізм продовження молодості

Старіння можна розглядати як природний процес або ж як логічний розвиток організму в ході його життєвого циклу. Проте людство протягом усієї своєї історії прагнуло знайти «ліки вічної молодості» або хоча б максимально (наскільки це можливо) відтягнути наступ старості. І, цілком ймовірно, відповідь весь цей час бувла, можна сказати, «у нас під ногами». Адже нещодавно група дослідників з Мічиганського університету відкрила у круглих черв’яків особливу речовину, яка запобігає старінню організму.

Як відомо, круглі черви (нематоди) є одним з найбільш численних видів на нашій планеті. Вони мають різний розмір і мешкають у ґрунті, а також прісних і морських водах, де їх чисельність може перевищувати 1 мільйон особин на 1 кубічний метр.

Вивчаючи один з видів цих тварин, а саме C. elegans, вчені виявили, можна сказати, «молекулу старіння». Спочатку експерти з Мічиганського університету вивчала зміну рухливості черв’яків, пов’язану з віком. З’ясувалося, що в середині життєвого циклу у тварин настає спад рухової активності. У середньому C. elegans живуть близько 21 дня і десь на 10-11 день з’являлася зміна в поведінці. Учені вирішили з’ясувати причину цих порушень.

Експерти почали аналізувати зв’язок рухових нейронів з м’язовою активністю. З’ясувалося, що їх взаємодія порушує молекула SLO-1. За її присутності відбувається спад активності і поступове згасання рухових функцій. Відповідно, чим SLO-1 більше, тим активність менша.

Далі експерти вирішили спробувати заблокувати цю молекулу. Для цього вони застосували 2 способи блокування (забігаючи вперед скажемо, що обидва були успішними). Перший — найбільш «радикальний». Блокування молекули на генетичному рівні шляхом редагування геному. Другий — вплив на «шлях» взаємодії молекули. За допомогою паксиліна вчені заблокували калієві канали, які беруть участь у виділенні SLO-1.

Більш того, тривалість життя досліджуваних груп зросла у порівнянні з контрольною. Ну а найцікавіше полягає в тому, що відкриття стосується не тільки нематод, оскільки аналогічна молекула є і в організмі інших істот (включаючи ссавців).


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button