Наука

Убивчі ліки: раніше лікувалися ртуттю і радіацією

Існували немислимі способи терапії, які активно застосовувалися в минулому і вважалися дієвими, а в наш час здаються абсурдом. Примітно і те, що деякі методи використовувалися порівняно недавно, всього 100-150 років тому.

Ртуть, як ліки проти сифілісу

Кожен з нас, коли розбивав градусник, потім ще довгий час переживав, чи не буде шкоди від цих сірих кульок. Майже до середини 20-го століття таких хвилювань люди не відчували. Навіть навпаки, ртуть використовували як лікарський препарат. Наприклад, з її допомогою лікували сифіліс.

Перші дані про такий методі лікування виходять з XVI століття: відомий німецький лікар Парацельс намагався позбавитися від вищевказаної недуги, втираючи в ноги хворого крем з ртуті. На цьому лікарі не зупинилися. Наступним кроком було застосування ртуті всередину, уколи і інгаляції з нею, а також носіння на шиї мішечка з цим металом.

Цікаво, але багато відчули ефект. Сьогодні відомо, що цей елемент таблиці Менделєєва має здатність пригнічувати першопричину сифілісу — блідих трепонем. На жаль, позитивний результат спостерігався недовго. Майже 80% хворих протягом часу гинули, причому не від хвороби, а від сильної інтоксикації, тому, що ртуть, збираючись в організмі у великих обсягах, робить згубний вплив на ЦНС, серцево-судинну систему і провокує збій білкового обміну.

До чого призвела така терапія?

Завдяки цьому з’явилися антибіотики, які набагато спростили хід лікування сифілісу. Поступово вживання ртуті в якості медикаменту стало знижуватися і зовсім кануло в лету. Але протягом певного часу терапія все-таки застосовувалася. У СРСР, наприклад, медикаменти зі ртуттю входили в рекомендації лікарів до 1963 року. А потім — до 70-х років — в медицині застосовувалися проносні і сечогінні засоби на основі солей цього рідкого металу.

Лікування радіацією

Зараз дико уявити, що хтось п’є водичку з радієм, або чистить зуби пастою на основі цього елемента. Ще століття тому це вважалося звичайним явищем. Коли тільки відкрили радій, його відразу коронували, як корисну речовину. Існувала думка, що він може омолодити шкіру, зміцнити організм і значно поліпшити здоров’я. Природно, засоби на основі радію мали небувалий попит.

У магазинах стояли цілі ряди з ємностями для збагачення води цим елементом. Жінкам пропонувалася декоративна косметика з радієм, щоб шкіра сяяла. Людям з проблемним зором рекомендувалося використовувати краплі з вищевказаним елементом, щоб позбавити себе від різних недуг.

До чого призвела така терапія?

Попит на подібну продукцію різко впав, коли помер промисловець із США Ебен Макберни Байєрс. Він загинув від онкології щелепи — вона в прямому сенсі слова розвалилася по крупицях. Близькі люди відразу зрозуміли, в чому справа. У 1927 році доктор виписав Ебену ліки проти больового синдрому в руці, в якому була вода і радій. Ефект проявився через кілька днів, через що промисловець став пити по кілька пляшок на добу. Вже після смерті, експертиза показала, що в кістках Ебена накопичилося 36 мкг радію, вбивча доза — 10 мкг

Пізніше стали публікуватися і інші докази шкоди радію, тому вже зараз всі знають, що з цим елементом краще не зв’язуватися. У медицині він використовується тільки для онкології та променевої терапії під наглядом лікаря.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button