Земля

Куди еволюція заведе людину?

Люди будуть страждати від вроджених захворювань крові, але набудуть стійкість до малярії. Розвиток комп’ютерних технологій значно зменшить людський мозок, а чоловіки зникнуть через мутації в Y-хромосомі. Такі можливі сценарії еволюції людини на найближчі кілька мільйонів років.

Ноги-копита

Еволюція закріплює корисні ознаки і відбраковує непотрібні. Хороша ілюстрація того — людська стопа. Зрозуміло, наші ноги відрізняються від кінцівок людиноподібних мавп, але все одно видають у нас деревних тварин, хоча вже мільйони років пройшли відтоді, як предки людини змінили спосіб життя.

Починаючи з афарських австралопітеків (3,5 — 2,5 мільйона років тому), яких можна вважати практично наземними тваринами, і до сучасної людини наша головна точка опори і пересування ставала все більш компактним. Пальці ноги постійно коротшали — внаслідок середніх фаланг. Це добре помітно на мізинці, фаланги якого у багатьох людей — абсолютно безформні і від народження зрощені.

“Ясно, що майбутнє нашої стопи — у зникненні пальців. Наземні тварини завжди приходять до того, що пальців стає менше. Рекордсмен тут, без сумніву, — кінь. Але у людини є можливість переплюнути і їх, розвиток транспорту дозволить обходитися зовсім без ніг. Зате зникнуть проблеми варикозу і грибка на нігтях”, — пише у книзі “Достаюча ланка” доцент кафедри антропології біологічного факультету МДУ Станіслав Дробишевський.

На руках з’явиться шостий палець

Зміни форми стоп спричинили еволюцію верхніх кінцівок, йдеться в роботі американських і канадських вчених. Зібравши величезний масив даних про розміри рук і ніг людини і шимпанзе, вчені створили математичну модель, яка доводить, що найменші зміни у формі стоп ведуть до трансформації кистей рук.

Але якщо з подальшою еволюцією стопи все більш чи менш зрозуміло — укорочення і зрощення пальців, зникнення зводу стопи, то сценарії зміни форми рук можуть бути різними, і на їх реалізацію серед іншого вплине подальший розвиток технологій.

“Зараз наша кисть неймовірно примітивна, вона вперто зберігає план будови карбонових “стегоцефалів”. Але так не може тривати вічно. Граціалізациія вже послабила нашу руку, але і це не межа. Як будь-який крайній елемент скелета, особливо ризикує мізинець. З одного боку, ним зручно “тикати” крайні кнопки на клавіатурі, але нові технології введення даних вже зараз дозволяють обійтися взагалі без пальців. З іншого боку, якщо клавіатури продовжить свою еволюцію, то і шостий палець не завадить. Полідактилія регулярно виникає сама по собі. Чому б не закріпитися корисній ознаці — постмізинцую”, — зазначає Дробишевський.

Мозок зменшиться, інтелект погіршиться

Людина володіє найбільшим мозком серед приматів, його розмір постійно збільшувався в останні сім мільйонів років — з 300 до 1500 кубічних сантиметрів. Приблизно 25 тисяч років тому тренд змінився на зворотний: мозок поступово всихає, вважають вчені. До сьогоднішнього моменту головний людський орган втратив в розмірах близько п’яти відсотків (з 1500 до 1425 кубічних сантиметрів у чоловіків).

Як з’ясували антропологи з університету Чикаго, у цьому винні мутації в гені ASPM, що виникли у людей на Близькому Сході і в Європі близько шести тисяч років тому. Сьогодні велика частина представників людської популяції — носії цієї мутації, тому мозок продовжить зменшуватися.

Враховуючи бурхливий розвиток технологій і залежність людини від них, зменшення мозку, швидше за все, буде супроводжуватися падінням інтелекту. А повсюдне використання ґаджетів призведе до збільшення слізних залоз, необхідних для достатнього зволоження очей. Так, група вчених з Колумбійського університету (США) встановила, що постійне використання інтернету сильно шкодить пам’яті.

“Люди не намагаються щось запам’ятовувати, якщо знають, що потім зможуть знайти цю інформацію за допомогою пошуковика”, — вказують автори роботи.

Куда эволюция заведет человека
Вчені вважають, що мозок неандертальців був більший, ніж мозок наших безпосередніх предків — кроманьйонців.

Травлення як у павуків

На мозок припадає близько двох відсотків маси тіла, а він споживає 20 відсотків усієї електроенергії, що виробляється організмом енергії. Іншими словами, великий мозок вимагає потужного метаболізму. Але наша травна система ніколи не була дуже великою, а після того, як предки людини вийшли з лісу в савану, стали використовувати знаряддя праці і їсти багато м’яса, почала поступово скорочуватися.

Освоєння вогню і приготування їжі різноманітними способами ще трохи скоротили травну систему. Слідом за кишечником підтяглися і щелепи. З часів афарських австралопітеків розмір зубів, а отже, і щелеп зменшився приблизно на десять відсотків. І цей процес триває досі.

Однак, попереджають американські дослідники, перехід на зовнішнє травлення (а приготування їжі можна кваліфікувати) вже принесло людині чимало шкоди. Діабет, гіпертензія і рак — результат зміни харчових звичок наших предків. Тому не виключено, що подальше скорочення травної системи загрожує новими проблемами з метаболізмом.

Малярія і краса

Частина людства отримає вроджені захворювання крові. Саме так люди зможуть адаптуватися до вірусу малярії і ВІЛ, стверджують дослідники з Каліфорнійського університету в Берклі (США). Серед мешканців Африки зараз йде відбір на мутації, які дозволять їх носіям протистояти хворобам, дожити до репродуктивного віку, але ці мутації асоційовані з хворобами крові, зокрема таласемією.

У майбутньому жінки стануть красивіше. Як встановили дослідники з університету Гельсінкі, більш привабливі жінки більше народжують. Причому серед їх потомства переважають дівчатка, які теж виростають у красивих жінок. І з часом цей тренд тільки посилюється.

Втім, американський антрополог Ян Таттерсол скептично ставиться до тверджень про триваючу еволюцію людини. Людей на Землі багато (майже сім мільярдів), вони часто переїжджають з місця на місце, постійно перемішуються — більше немає ізольованих шлюбів. Тому часу і можливості для закріплення корисних мутацій просто не залишається. Отже, людина не може еволюціонувати — такий висновок він робить у книзі Becoming Human: Evolution and Human Uniqueness.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button