Земля

Основна небезпека вулканів це пірокластичні потоки

Вчені Університету Мессі (Нова Зеландія) з’ясували, чому пірокластичні потоки, що виникають при виверженні вулканів, досягають високих швидкостей і завдають сильні руйнування. Стаття дослідників опублікована в журналі Nature Geoscience.

Дослідники провели масштабне моделювання вулканічних вивержень. Для цього вони помістили більше однієї тонни змішаного з повітрям гарячого матеріалу, включаючи пемзу і попіл, на «гірку» довжиною 35 метрів, яка симулювала схил вулкана. Хід експерименту був записаний на високошвидкісну камеру.

При ковзанні попелу і уламків породи вниз виникає аналог пірокластичного потоку. При цьому в його основі формується багатий повітрям шар. Область гарячого щільного матеріалу утворюється поблизу основи течії і переміщується поверх газу з низьким тертям.

Пірокластичні потоки виникають під час катастрофічних вивержень за типом плиніанських або пелейських. Вони утворюються при руйнуванні частини еруптивної колони або лавового купола. Всередині потоку температура може підвищуватися до тисячі градусів Цельсія, а швидкість такої гарячої лави досягає 700 кілометрів на годину. Це явище є причиною більш ніж половини смертей, пов’язаних з виверженнями.

Кнопка «Наверх»