Людина

Лікар радить, як охолодитись у спеку

Лікар Андрій Біловешкін, к. м. н., автор і ведучий навчальних семінарів із ресурсів здоров’я, розповів, що можна охолоджуватися найрізноманітнішими способами, а можна зімітувати охолодження. Наприклад, ментол діє на холодові TRPM8-рецептори і дає відчуття холоду. Але холодовий сигнал може активувати захисні реакції: зменшення потовиділення, пригнічення спраги, звуження судин шкіри, зменшення втрати тепла — щоправда, цей ефект незначний.

Лікар розповідає, що ментол помітно поліпшує спортивні результати та витривалість за високих температур: біг — на 6 %, у велосипедистів — збільшив час до втоми на 9 % тощо. Найактивніше працює ментол у ротовій порожнині: через спрей або напій.

«Як же так? Виведення тепла погіршується, а спортивний результат поліпшується? Річ у тім, що ментол «обманює» сприйняття і фізичне навантаження видається мозку не таким уже й страшним. Тобто поліпшення відбувається не на рівні терморегуляції, а на рівні сприйняття. Тому нема сенсу використовувати ментол до навантаження а тільки в разі появи втоми. І, звісно, не зловживайте хімічною «прохолодою» і завжди пийте достатньо рідини. До речі, ментол обманює ще й у разі застуди. Хоч у людей і виникає відчуття «полегшення» дихання, воно цілком суб’єктивне на закладеність носа ментол ніяк не впливає», — пояснює Андрій Біловешкін.

Лікар також рекомендує й інший засіб для «охолодження без охолодження» — свіжу м’яту. Адже це не лише ментол, а й розмаринова кислота, такі флавоноїди як еріоцитрин, лютеолін, гесперидин.

«М’ятний чай розслабляє мускулатуру шлунково-кишкового тракту, тому може допомогти в разі болів і спазмів, синдрому подразненого кишківника. Низка досліджень свідчить про його сприятливу дію в разі головного болю та болісного місячного. Цікавий і вплив ефірної олії м’яти на продуктивність. Вона поліпшує увагу, підвищує стійкість до фрустрації, знижує втому та тривогу. Поліпшує когнітивні навички та робочу пам’ять. Зверніть увагу, що чай ромашки розслаблює та знижує увагу, на відміну від м’ятного»,— розповідає Андрій Біловешкін.

Лікар пояснює, що завдяки цим властивостям м’ята і ментол справді можуть дещо полегшити сприйняття спеки. М’ята також пригнічує апетит і знижує кількість з’їдених калорій. Андрій Біловешкін пропонує використовувати її як спецію, додавати до продуктів, настояти на ній воду, заварити чай, використовувати ефірну олію або як добавку. Однак лікар застерігає, що, хоч м’ята й безпечна, слід бути з нею обережним у разі рефлюксу, гриж, ниркових каменів, за частого вживання також можливий невеликий антиандрогенний ефект.

Натхнення: greenpost.ua


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button