Людина

Любителі чаю зменшують ризик для свого здоров’я і живуть довше — особливо, якщо вони чоловіки

Нове дослідження показало, що вживання чаю не рідше трьох разів за тиждень виявилося пов’язано з більш довгим і здоровим життям.

Чай — ключ до здоров’я і довголіття / © Info Pult

Вчені Китайської академії медичних наук у своїй статті, опублікованій в European Journal of Preventive Cardiology, вказують, що звичне вживання чаю знижує ризик серцево-судинних захворювань та смерті від всіх причин. Як повідомляє перший автор роботи, доктор Синьян Ван, корисну дію на здоров’я найбільшою мірою проявляється у тих, хто віддає перевагу зеленому чаю, і тих, хто має давню звичку регулярно пити цей напій.

У дослідженні брали участь 100 902 людини з проєкту China-PAR2, які не мали в анамнезі до моменту початку спостережень випадків серцевого нападу, інсультів або раку. Їх розділили на дві групи по тому, наскільки вони часто пили чай: любителі чаю, п’ють його досить часто (три або більше разів на тиждень), і ті, хто не прив’язаний до цього напою (рідше трьох разів на тиждень або зовсім не п’ють чай). Потім за людьми з обох груп спостерігали в середньому 7,3 року.

Звичне споживання чаю виявилося пов’язано з більш міцним здоров’ям під час спостереження і більшою тривалістю життя. Наприклад, у 50-річних людей, що люблять чай, ішемічна хвороба серця та інсульт діагностуються в середньому на 1,41 роки пізніше, ніж у їхніх однолітків, які ігнорують принади чаю, та й вони живуть на 1,26 роки довше.

В цілому у фанатів чаю ризик розвитку серцево-судинних захворювань та інсульту виявився на 20% нижче, смертельних серцевих захворювань та інсульту зі смертельним наслідком — на 22%, а ризик смерті від усіх причин — на 15% нижче, ніж у контрольної групи.

Додатково потенційний вплив змін у звичках чаювання було проаналізовано в підгрупі з 14 081 учасника, яких оцінювали двічі. Середній час між двома обстеженнями склало 8,2 року, а медіана спостереження після другого обстеження — 5,3 року.

Умовно додаткова кількість років життя без певних проблем зі здоров’ям, що любителі чаю завдяки своїй корисній звичці отримують у порівнянні з людьми, які не п’ють чай регулярно. Графіки показані для атеросклерозу серцево-судинної системи (блакитний колір), ішемічної хвороби серця (жовтий), інсульту (зелений), а також для смертності від усіх причин (червоний колір) / © Wang, Liu, Li et al., European Journal of Preventive Cardiology, 2020

Любителі чаю, які зберегли свою звичку незмінною в обох дослідженнях, мали на 39% менший ризик виникнення серцево-судинних захворювань та інсульту на 56% менший ризик смертельних захворювань серця та інсульту і на 29% менший ризик смерті від усіх причин у порівнянні з тими, хто так само звично і з постійністю протягом усіх років не вживав чай зовсім або пив його рідко.

Як повідомляють вчені, це, мабуть, пов’язано з тим, що біологічно активні поліфеноли, що забезпечують кардіозахисні властивості напою, не можуть довго зберігатися в організмі.

Користь чаю виявилася гендерно-специфічною. Найбільший захисний ефект спостерігався у чоловіків, а для жінок різниця була менш вираженою. Однією з причин автори називають те, що 48% чоловіків були звичайними споживачами чаю в порівнянні з 20% жінок. Інший — те, що жінки в цілому мають меншу захворюваність і смертність від різних хвороб серця та інсульту, володіючи природним кардіозахистом від естрогенів. Доктор Донгфенг Гу, старший автор роботи, зазначила, що оскільки цей захист зменшується з віком, по мірі того, як буде продовжуватися проєкт спостережень China-PAR, картина для жінок буде змінюватися.

Автори відзначають, що оскільки дослідження проведено на китайській вибірці, то більшість постійно п’ють чай краще зелений, а прихильники виключно чорного в цьому регіоні рідкісні. З-за цього неможливо вірогідно з’ясувати, наскільки велика різниця між властивостями чорного і зеленого варіантів напою.

У всякому разі, саме зелений чай багатий поліфенолами: чорний чай в процесі виготовлення повністю ферментується, під час чого поліфеноли окислюються в пігменти і можуть втрачати антиоксидантну дію. Також негативно на захисні властивості будь-якого чаю може позначатися вживання його з молоком, яке, як показали більш ранні роботи, може знижувати корисний вплив чаю на здоров’я серця і судин.

Дослідники вказують, що необхідні подальші рандомізовані випробування для підтвердження результатів. Вони допоможуть знайти більш верифікаційні докази для рекомендацій щодо дієти і способу життя.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button