Наука

Лінгвісти виявили, що китайська мова пішла проти загальносвітової системи

Хоча основні світові мови з часом спрощують писемність, існує один яскравий виняток: китайська мова. За свою історію, що налічує три тисячоліття, її система письма ставала тільки складнішою і дотепер залишається вкрай складною для вивчення. Дослідження опубліковано в журналі Open Mind.

Китайські ієрогліфи не сильно змінилися за тисячоліття / © shenyunperformingarts.org

Згодом писемність повинна спрощуватися: це не тільки робить письмо надбанням широких верств населення, а й полегшує навчання іноземцям, що дозволяє мові вийти за межі рідної країни і стати загальносвітовим надбанням. Раніше лінгвісти вважали, що це правило не обійшло жодної з основних мов світу, і китайська не була винятком.

Дійсно, якщо поглянути на ієрогліфи, які використовували жителі Піднебесної три тисячі років тому, можна помітити, що початкові піктограми, що нагадують писемність Стародавнього Єгипту, поступово перетворюються в набори штрихів, вже вельми смутно нагадують вихідні малюнки. Однак реальність виявилася набагато складніше – в буквальному сенсі слова.

Міжнародна група дослідників виміряла візуальну складність понад 750 тисяч китайських ієрогліфів на п’яти історичних етапах, з 1600 року до нашої ери і до наших днів. На їх подив, результати показали, що з часом китайська писемність ставала все складніше і навіть введення спрощеної системи письма в 1956 році не змінило загальної тенденції.

Мабуть, китайська писемність спрощується лише до певного рівня, після чого під загрозою виявляється правильне розрізнення ієрогліфів. До того ж з часом число ієрогліфів в китайській мові різко зросло, тому доводилося додавати більше контрастуючих деталей, щоб розрізняти схожі знаки.

У спробі зберегти функціональність і спростити написання китайська писемність в результаті застигла в небезпечній рівновазі, але все одно виявилася на голову вище інших світових мов. З огляду на те, що кількість понять в мові постійно зростає, а це вимагає появи нових ієрогліфів, можна очікувати, що з часом китайська писемність стане ще складніше.

Так малюнки-піктограми перетворювалися в ієрогліфи / © anashina.com 


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button