Земля

Літаки провокують випадання опадів

Кілька років тому фінські вчені натрапили на незвичайний феномен — уздовж повітряних трас утворюються вузькі області інтенсивних опадів. Вони також звернули увагу, що це явище зазвичай виникало недалеко від місцевого аеропорту Гельсінкі – Вантаа. Було прийнято рішення досліджувати явище.

Співробітники Гельсінського університету проаналізували і порівняли метеорологічні параметри і радарні дані за 11 років спостережень і знайшли 17 випадків незвично сильних опадів, повідомляє «Індикатор» з посиланням на наукову статтю в журналі “Journal of Geophysical Research: Atmospheres”. З’ясувалося, що літаки, які пролітають над дощовими хмарами, провокують збільшення обсягу опадів, що випадають більш ніж в 10 разів (!). Ефект може простягатися на сотні кілометрів, але в поперечнику він не перевищує 100 м, тобто це дуже вузька і довга смуга, така собі «смуга сильного дощу». Згідно з висновками авторів, ефект якимсь чином пов’язаний з формою крил сучасних літальних апаратів, що змінює атмосферний тиск і додатково стимулює конденсацію водяної пари в атмосфері. Тобто, інтенсивні опади йдуть за траєкторією літака над хмарами.

Для пояснення феномену вчені звернулися до іншого відомого явища — дірявих хмар. Такі структури формуються після утворення області низького тиску, створеної літаком. У результаті повітря значно розширюється і охолоджується. Однак для цього вода у вихідній хмарі повинна бути переохолодженою, тобто нижче температури замерзання, яка для надчистої води в відсутність центрів кристалізації може опускатися до -40°.

Різко впала температура викликає зростання кристалів льоду, який поширюється на велику область. Потім вони опускаються на більш низькі хмари, з яких вже йде дощ або сніг, і викликають збільшення опадів. Подібний механізм посилення вже пропонувався вченими, але в новій роботі представлені детальні дані, що підтверджують його. Авторам вдалося зафіксувати опади, інтенсивність яких 6-14 разів перевищує середню за межами вузької смуги сильного дощу.

За словами авторів роботи, цікавий аспект цього ефекту полягає в тому, що він викликаний самим літальним апаратом, а не виробленим їм забрудненням. Навіть якщо б існували абсолютно екологічно чисті літаки, які не використовують спаленного палива, феномен все одно б спостерігався.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button