Наука

Людські клітини зробили прозорими

Проведений американськими вченими експеримент ще не означає появи людини-невидимки, але перший крок у цьому напрямку, можна сказати, вже зроблено.

Деякі тварини здатні змінювати світлопроникність своїх тканин в цілях маскування. Такою здатністю володіє, наприклад, опалесцентний кальмар (Doryteuthis opalescens), маскувальні властивості якого послужили вченим з Каліфорнійського університету в Ірвайні в якості відправної точки для експерименту з людськими клітинами.

«Протягом тисячоліть люди були захоплені мріями про прозорість і невидимість, надихали філософів, фантастів і багатьох вчених, — говорить керівник дослідження Атраулі Чаттерджі. — Наш проєкт, безумовно, знаходиться в науковому полі, сфокусований на проєктуванні клітинних систем з контрольованою здатністю пропускати, відбивати і поглинати світло».

Опалесцентний кальмар може швидко перемикати смуги на своїй мантії з майже повної прозорості до матової білизни, що дозволяє йому вислизати від хижаків. Цей кальмар має спеціальні відбивні клітини — лейкофори — які можуть змінювати свою здатність розсіювати світло. Всередині цих клітин знаходяться лейкосоми — мембранозв’язані частинки, що складаються з особливих протеїнів — рефлектинів.

У своєму експерименті вчені виростили клітини людської нирки, генетично змінюючи їх так, щоб вони могли виробляти рефлектин. Після чого виявилося, що протеїни збираються в клітинній цитоплазмі в частинки, а ці структури, у свою чергу, змінюють здатність клітин розсіювати світло.

На цьому, однак, автори дослідження не зупинилися і продовжили експерименти з модифікованими клітинами, тепер вже впливаючи на них розчином хлориду натрію в різних концентраціях і заміряючи одночасно їх світлопропускну здатність. У результаті з’ясувалося, що чим вищий рівень хлориду натрію, тим більше клітини розсіюють світло.

За словами вчених, створення людини-неведимки все ще залишається в області фантастики, але їм, однак, вдалося довести саму можливість створення людських клітин з регульованими оптичними властивостями.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button