Наука

Між Антарктидою і Тихим океаном існує загадковий зв’язок

Японський дослідник Шігеру Аокі з’ясував: чим вище температура морської води в тропічній зоні Тихого океану, тим більша ймовірність, що в східній частині Антарктиди (на відстані майже 17 000 км) відбудеться розпад льоду.

Kazuya Ono

У квітні 2016 року недалеко від японської науково-дослідної станції Syowa в затоці Лютцов-Хольм (в східній частині Антарктиди) фахівці помітили розкол припаю – нерухомого льоду уздовж берега. Це був перший масштабний випадок з 1998 року, і його причина була невідома.

Доцент Університету Хоккайдо (Японія) Шігеру Аокі вирішив вивчити супутникові знімки 1997 року, щоб визначити можливий взаємозв’язок між розколом припаю і світовими кліматичними умовами. Дослідник зібрав всі дані, отримані зі станції Syowa, а також інформацію про температуру поверхні моря з усього світу.

Розколи припаю в східній Антарктиді найчастіше спостерігаються в квітні, тому Аокі досліджував саме цей часовий проміжок. Він вивчив широти, де нерухомий лід дав тріщину, і порівняв отримані дані з інформацією про атмосферний тиск і температуру на поверхні моря.

Aoki S., Geophysical Research Letters

Згідно з результатами дослідження, розкол льоду у квітні має певний ступінь кореляції з атмосферним тиском на рівні моря й іншими кліматичними показниками. Зокрема, особливо сильний взаємозв’язок спостерігалася між температурою на поверхні моря біля станції Syowa і тропічною зоною Тихого океану на відстані майже 17 000 км: розкол льоду спостерігався саме тоді, коли температура морської води в океані була досить висока.

В кінці 2015 року, за кілька місяців до масштабного розколу припаю в східній частині Антарктиди, течія Ель-Ніньо підняла температуру води в тропічній зоні Тихого океану до одного з найвищих значень. Крім того, розкол льоду в 1998-му році також збігся за часом з найбільш інтенсивним Ель-Ніньо в історії океану.

«Механізм кореляції ще не повністю встановлений, проте ми вже можемо висунути гіпотезу про те, що висока температура морської води в тропічній зоні Тихого океану викликає атмосферні хвилі, які в кінцевому підсумку досягають моря біля станції Syowa, де і відбувається розкол нерухомого льоду», – каже Аокі.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button