Наука

Грунтовий грибок може залишити людство без бананів

Один з найважливіших і найпоширеніших продуктів на Землі опинився під загрозою зникнення.

Банани опинилися під загрозою через ґрунтового грибка, який потрапив в Південну Америку і загрожує найпопулярнішому на планеті сорту бананів.

Банани — одна з найпоширеніших у світі харчових культур, яка популярна по всій планеті, а для тропічних країн є важливим продуктом як з точки зору харчування, так і з позиції експорту. І зараз бананам загрожує патогенний ґрунтовий грибок, що викликає панамську хворобу банана, також відому як фузаріозне в’янення банана.

Вперше захворювання Tropical Race 4 (TR4), що вражає банани, було виявлено понад 25 років на Тайвані, а потім поширилося в Азії, Австралії, Африці, а у 2019 році грибок, який перешкоджає засвоєнню води й поживних речовин і фактично призводить до того, що банан засихає зсередини, проник в Південну Америку, яка є основним світовим імпортером бананів.

Як повідомляє видання Welt, в Колумбії та Гондурасі вже закриваються бананові плантації. Ґрунтовий грибок неможливо знищити існуючими хімікатами, тому єдиним дієвим способом боротьби зі збудником панамської хвороби є виведення ґрунту плантацій з обороту на 30-40 років, поки грибок не загине сам. При цьому спори грибка можуть переноситися з місця на місця тваринами або на взуття людини, що ускладнює боротьбу з хворобою.

За даними експертів, Tropical Race 4 особливо загрожує сорту бананів Cavendish, на який припадає 95% світового експорту. Попри те, що Австралійський біотехнолог Джеймс Дейл розробив генетично модифіковані банани Cavendish, стійкі до TR4, але на виведення нових сортів бананів підуть роки, а поки експерти не виключають можливого дефіциту бананів в цілому і Cavendish зокрема. У гіршому випадку, якщо Панамська хвороба або інші інфекції поширяться, банани можуть зникнути взагалі, але вчені розраховують, що до такого все-таки не дійде.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button