Земля

Давню морську рептилію визнали новим видом іхтіозаврів

Рептилія була схожа на акулу – з характерним хвостом і спинним плавцем. Вона володіла великими очима, безліччю дрібних зубів і дуже широкою грудною кліткою. Зовні тварина сильно відрізнялася від вже відомих іхтіозаврів, тому вчені виділили його в новий вид.

Зображення нового виду іхтіозаврів / © Меган Джейкобс

Останки рептилії виявив колекціонер Стів Етчес недалеко від затоки Кіммерідж в Великобританії в 2009 році. Потім він передав їх музею Юрської морської флори і фауни місцевої громади. Тепер команда з Портсмутського університету у Великобританії зробила серію знімків викопної рептилії і вивчила її.

Як показав аналіз, останки належать іхтіозавру раніше невідомого виду. «Ми майже відразу зрозуміли, що це новий вид, але було потрібно близько року, щоб порівняти викопне з іншими іхтіозаврів і переконатися в правильності наших припущень», – розповіла Меган Ел Джейкобс, один з авторів дослідження. Результати роботи вони опублікували в журналі PLOS One.

Новий вид іхтіозавра назвали талассодрако етчесі (Thalassodraco etchesi) – на честь Стіва Етчеса. Це була рептилія, що жила приблизно 150 мільйонів років тому. У неї було порівняно коротке тіло – довжиною приблизно два з половиною метри, – акулячий хвіст, спинний плавник і широка грудна клітка. Швидше за все, клітка дозволяла затримувати дихання довгий час або захищала внутрішні органи від екстремального тиску. Джейкобс зазначила, що з такою будовою тіла тварина повинна була виглядати бочкоподібною.

Фотографія викопної рептилії / © The Etches Collection, Дорсет, Великобританія

На тулуб у Thalassodraco etchesi також розташовувалися порівняно невеликі ласти. Крім того, вона володіла великими очима – ймовірно, завдяки ним можна було полювати при слабкому світлі. На спині й шиї знаходилися міцні зв’язки, які, мабуть, підтримували голову і тіло.

У рептилії добре збереглася одна зі сторін верхньої щелепи – палеонтологи нарахували на ній 50 дрібних і гладких зубів. Можливо, в пащі тварини їх було близько 200, і з їх допомогою іхтіозавр захоплював здобич, як в клітку. «Решта іхтіозаври мали більші зуби і з виступаючими борознистими гребенями», – розповіла Джейкобс.

Швидше за все, рептилія жила на глибині, іноді випливаючи, щоб вдихнути, і харчувалася кальмарами і рибою. Також вчені припускають, що Thalassodraco etchesi могла вести нічний спосіб життя. За словами Джейкобс, особина померла від старості або нападу хижаків.

Талассодрако етчесі тісно пов’язаний до нанноптеригіусами – поширеним родом іхтіозаврів, які мешкали в Європі, Росії і Арктиці близько 248 мільйонів років тому і вимерли приблизно 90 мільйонів років тому. «Те, що ми знаходимо нові види іхтіозаврів, – чудово і показує, наскільки різними були ці неймовірні тварини», – підсумував Девід Ем Мартіль, який теж брав участь в дослідженні.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button