Наука

Малограмотні люди частіше страждають від проблем з психічним здоров’ям

Низький рівень грамотності і без того обіцяє чимало проблем, але англійські дослідники виявили, що він до того ж погіршує психічне здоров’я людей.

Image by Gerd Altmann from Pixabay

Йде вже третє десятиліття XXI століття, але приблизно 14 відсотків світового населення, або 773 мільйони осіб, як і раніше малограмотні або неграмотні взагалі, причому близько двох третин з них – жінки. Найнижчий рівень грамотності в країнах, що розвиваються і країнах з неспокійною політичною обстановкою, де доступ до освіти мають переважно чоловіки.

Відомо, що високий рівень грамотності дозволяє людині отримати хорошу роботу і забезпечити собі кращі умови для життя, тоді як нездатні читати і писати частіше живуть за порогом бідності і виявляються втягнуті в незаконну діяльність. Тепер же дослідники з Університету Східної Англії (Великобританія) з’ясували, що по всьому світу у малограмотних людей частіше виявляють проблеми з психічним здоров’ям, такі як депресія і постійна тривожність.

Дослідники проаналізували результати 19 інших наукових робіт, проведених в дев’яти різних країнах (США, Китай, Непал, Таїланд, Іран, Індія, Гана, Пакистан і Бразилія) і включали дані майже двох мільйонів осіб. У всіх роботах оцінювалися рівень грамотності і психічне здоров’я учасників, що дозволило зробити висновки про взаємозв’язок одного з іншим в масштабах усього світу.

Незважаючи на вплив ряду інших факторів (стать, вік, економічний статус і так далі), у всіх роботах був виявлений сильний зв’язок між грамотністю і психічним здоров’ям. Навіть серед людей, які проживають в одній країні і займають схоже економічне становище, у грамотних рідше спостерігалися тривожність, депресія та інші проблеми ментального характеру.

Вчені поки не можуть сказати, як саме взаємопов’язані ці фактори: чи сприяє неграмотність розвитку депресії або постійна депресія викликає проблеми з освітою. Проте турбота про грамотність населення однозначно не тільки підвищує рівень добробуту і збільшує тривалість життя людей, але і може поліпшити їх психічне здоров’я.

Дослідження опубліковано в журналі Mental Health and Social Inclusion.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button