Наука

Марсіанські мікроби можуть вижити в солоних калюжах на Червоній планеті

В екстремально солоних калюжах води, що нагадують калюжі, які можна виявити на Марсі, бактерії можуть виживати навіть після повного висихання калюжі. Ці висновки можуть вказувати на те, що ймовірність населеності Червоної планети насправді набагато вище, ніж передбачалося раніше, повідомляється в новому дослідженні.

Вважається, що кілька мільярдів років тому атмосфера Марса була набагато товстішою, ніж зараз, і на планеті могла знаходитися вода в рідкій формі. У сучасній, дуже тонкій і розрідженій атмосфері Червоної планети в денний час відбувається дуже швидке випаровування води, тому існування води в рідкому вигляді на поверхні неможливо. Проте вчені помітили, що в досвітні годинники на Марсі при випаровуванні водяного льоду вологість може помітно підвищується, доходячи до 100 відсотків, пояснив головний автор нового дослідження Марк Шнігурт (Mark Schneegurt), астробіолог із Уїчитського державного університету, США. Крім того, наявність солей може призвести до поглинання ними вологи і формування концентрованих розсолів, які не замерзають холодною марсіанською ніччю – і потенційно можуть містити життєві форми.

Однак вдень на Марсі при підйомі температури вологість різко падає. Тому гіпотетичні марсіанські мікроби повинні вміти стійко переносити майже повне пересихання обсягів води, всередині яких вони живуть і еволюціонують. Для з’ясування цієї здатності мікроорганізмів у своєму дослідженні Шнігурт і його колеги помістили в лабораторії в концентрований розчин солі два штами земних бактерій, що мешкають відповідно до концентрованих розсолів гарячого джерела Хот Лейк, штат Вашингтон, і на солоних рівнинах Грейт Солт Плейнс, штат Оклахома, на території США. Дослідники помістили досліджуваних мікробів у 50-відсотковий водний розчин сульфату магнію і піддали краплі розчину кільком циклам повного висушування за допомогою абсорбційних воду реагентів у вакуумі. Після цього залишки висушених крапель помістили в закриту посудину з високою вологістю і після завершення зволоження виявили, що виживаність бактерій становила не менше 50 відсотків.

Ці знахідки можуть розширити уявлення вчених про потенційну населеність сухих або холодних планет, пояснив Шнігурт.

Дослідження було представлено 21 червня на щорічних зборах Американського товариства мікробіології, що проходив у Сан-Франциско.

Кнопка «Наверх»
Закрыть