Наука

Медики перерахували симптоми «тривалого» коронавірусного захворювання

Дослідження швейцарських фахівців підтвердило, що основні, «легкі» симптоми Covid-19 можуть зберігатися майже у третини амбулаторних пацієнтів через місяць-півтора після постановки діагнозу.

Image by Alexandra_Koch from Pixabay

Коронавірусне захворювання може протікати безсимптомно або в більшості випадків в легкій формі, як ми вже знаємо. Крім цього, з’явилося поняття «тривалого Covid-19»: його виявляють у тих, хто повідомляє про збереження протягом більш ніж місяця ознак хвороби.

Співробітники Женевської університетської лікарні (Швейцарія) описали симптоми пацієнтів, які залишалися схильні до коронавірусу навіть на 30-45-й день після постановки діагнозу. Їх звіт опублікований в журналі Annals of Internal Medicine.

Дослідження проводили методом опитування. «Більшості пацієнтів (лікувалися вдома) дзвонили кожні 48 годин протягом перших десяти днів для проведення стандартизованого інтерв’ю, щоб дізнатися про симптоми. Потім спостереження припиняли, якщо пацієнти відмовлялися від нього, видужували або були госпіталізовані. Учасників викликали кожні 24 години, якщо вони повідомляли про погіршення симптомів. Потім з усіма пацієнтами знову зв’язалися через 30-45 днів після постановки діагнозу. Щоб врахувати непостійну частоту контактів протягом перших 10 днів, ми об’єднали оцінки у дводенні інтервали: з першої по другої і з дев’ятої по десятої», пишуть автори роботи.

З 30 557 жителів Женеви, за якими спостерігали з 18 березня по 15 травня, 703 людини брали участь в програмі центру амбулаторної допомоги Covicare. Після відсіювання тих, хто відмовився продовжувати спостереження або проживав за межами кантону, залишилися 669 осіб: їх середній вік дорівнював 42,8 року, більшість (60%) становили жінки, 24,6% самі працювали у сфері охорони здоров’я, а 68,8% не входили до групи ризику по Covid-19.

Частота різних симптомів у досліджених пацієнтів з коронавірусом / © Annals of Internal Medicine

Всього за час дослідження 40 пацієнтів госпіталізували (дані по ним враховували до цього моменту і потім знову на 30-45-й день після виявлення інфекції). Медики відзначають, що госпіталізовані були старше (середній вік 53,2 року) і трохи більше половини з них були чоловіками (55%).

«Кашель і втрата смаку або запахів були звичайними явищами на початку клінічного перебігу Covid-19. Через 30-45 днів (в середньому – 43 дні) після постановки діагнозу принаймні 32% з 669 пацієнтів повідомили про один або більше симптоми. Основними ознаками хвороби були втома, задишка і втрата смаку або запахів », розповіли лікарі. При цьому лихоманки у них не було зовсім, кашель і головний біль теж практично були відсутні.

Таким чином, підсумували автори звіту, вони показали, що симптоми зберігаються у третини амбулаторних пацієнтів (які брали участь в дослідженні) через місяць-півтора після постановки діагнозу. Результати узгоджуються і з недавнім дослідженням 274 осіб, у яких ознаки Covid-19 залишалися протягом 14-21 дня з моменту виявлення захворювання. «Визнання стійкості симптомів могло б виправдати побоювання пацієнтів з приводу цього невідомого захворювання», – додали вони.

Крім того, в жовтні схожий звіт опублікували вчені зі Швеції, Великобританії та Сполучених Штатів. За їх словами, до розвитку «тривалого коронавірусного захворювання» схильні пацієнти, у яких ще в перші сім днів після постановки діагнозу фіксували як мінімум п’ять симптомів: однак вони повідомляли не тільки про втому, задишку і аносмію (втрата нюху), але і головних болях і кашлі. Очевидно, потрібні більш масштабні дослідження з великою вибіркою.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments