Всесвіт

Марсохід знайшов кристали незвичайної форми

Крихітні опуклості у формі зірки і крил метелика, що спостерігаються в багатошаровій підстилаючої породи марсіанського гірського гребеня, піддалися ретельному вивченню за допомогою марсіанського ровера НАСА Curiosity.

Ці форми кристалів добре знайомі геологам, вивчаючи кристали гіпсу, що формуються у висихаючих озерах на Землі, однак команда ровера Curiosity розглядає також альтернативні версії походження цих кристалів, виявлених у містечку, званому гребенем Рубін Віри в нижній частині гори Шарп, розташованої всередині кратера Гейл.

Одна з невизначеностей, яка може бути вирішена в результаті аналізу, відноситься до визначення часу формування цих кристалів по відношенню до часу накопичення шарів осадового матеріалу навколо них. По-друге, вченим поки невідомо, чи залишається вихідний матеріал, закристалізований в зростки такої форми, в складі цих зростків, або ж він згодом був розчинений ґрунтовими водами і заміщений іншим матеріалом. Відповіді на ці питання можуть підтвердити версію про існування висихаючого озера або ґрунтових вод, які протікали крізь товщу осадових порід, до тих пір, поки ті не сцементувалися, перетворюючись на камінь.

Крім того, команда ровера вивчає інші матеріали, що знаходяться в цій же області поверхні Червоної планети, які можуть допомогти глибше зрозуміти історію Марса. Сюди відносяться невеликі утворення, близькі за формою і розмірами до рисових зерен; мінеральні жили з чергуюючими яскравими і темними зонами; зміни кольору підстилаючої породи; гладка горизонтальна шаруватість, при якій товщина одного шару може перевершувати товщину іншого майже в 10 разів, а також зміна вмісту заліза в різних зразках порід, досліджених ровером, більш ніж в 4 рази.

Кнопка «Наверх»