Екологія

Масштабне дослідження підтвердило зв’язок між забрудненим повітрям і неврологічними розладами

Вчені проаналізували дані більш ніж 63 мільйонів американців і з’ясували, як підвищений вміст в повітрі дрібнодисперсних частинок (РМ 2,5) впливає на госпіталізації з приводу неврологічних захворювань.

Image by Ralf Vetterle from Pixabay

Неврологічні захворювання – патології органів центральної і периферичної нервової системи – вважаються головною причиною інвалідності та другою причиною смертності. У всьому світі близько шести мільйонів осіб страждають на хворобу Паркінсона, а 44 мільйони – хворобою Альцгеймера і пов’язаної з нею деменцією.

Проведене кілька років тому Дослідження глобального тягаря хвороб, травм і факторів ризику показало, що з 1990 року хвороба Паркінсона стала зустрічатися на 145 відсотків частіше, а хвороба Альцгеймера і деменція – на 117 відсотків. За прогнозами фахівців, ці неврологічні розлади продовжать поширюватися через збільшення тривалості життя, до того ж не існує ліків проти них.

Тому головне завдання на сьогодні – виявлення факторів ризику, таких як вплив навколишнього середовища, і змін в них. Зокрема, дослідження показують, що провокувати розвиток нейродегенеративних захворювань може забруднення повітря – за допомогою таких механізмів, як окислювальний стрес, системне запалення та нейрозапалення. Учені з Гарвардської школи громадської охорони здоров’я (США) вирішили оновити дані старих досліджень і провели масштабну роботу, включивши в неї 63 мільйони жителів Сполучених Штатів. Результати представлені в журналі The Lancet.

«Ми провели лонгітюдне когортне дослідження, що включало всіх без винятку одержувачів програми Medicare старше 65 років з 2000 по 2016 рік, <…> і вивчили зв’язок між тривалим впливом дрібних твердих частинок (PM 2,5) на госпіталізації з хворобою Паркінсона або хворобою Альцгеймера. Щоб врахувати дуже великий набір даних, ми застосували еквівалентні моделі Коксу моделі Пуассона з паралельними обчисленнями для оцінки відносин ризиків при першому надходженні в лікарню, зробивши поправку на потенційні спотворюючі чинники, такі як соціально-економічний статус », – розповіли дослідники.

В результаті вчені виявили, що кожні п’ять мікрограмів дрібних твердих частинок (РМ 2,5; їх джерелом може бути транспорт, будівництво, ерозія дорожнього покриття або грунту, виробництва, сільське господарство, спалювання твердих видів палива і так далі) на кубічний метр повітря (мкг / м?) щорічно підвищують на 12-13% ризик першої госпіталізації з приводу перерахованих вище неврологічних захворювань.

Причому цей ризик зберігався навіть при умовно безпечних рівнях змісту РМ 2,5 (відповідно до діючих стандартів Агентства з охорони навколишнього середовища США, цей показник в середньому дорівнює 12 мкг / м? в рік або нижче).

«Повна когорта включала 63 038 019 людей, що проживають по 39 065 поштовим індексом. <…> Загальна кількість перших госпіталізацій склала один мільйон через хворобу Паркінсона і 3,4 мільйона через хворобу Альцгеймера і родинним деменціям. Серед страждаючих на хворобу Паркінсона 77 016 (7,5 відсотка) пацієнтів мали її в якості первинного діагнозу при виписці, а із страждаючих хворобою Альцгеймера і родинних деменцій відвідувань – 502 565 (14,7 відсотка). За пацієнтам, у яких ці розлади йшли як вторинний діагноз, ми вивчили розподіл первинних діагностичних кодів і виявили, що первинними станами були переважно захворювання системи кровообігу », – додали автори роботи.

Середня річна концентрація твердих дрібних частинок за період дослідження склала 9,7 мкг / м?, цей показник в цілому був вище на сході США, ніж на заході (крім Каліфорнії).

Показники вмісту твердих дрібних частинок (PM 2,5) по всіх Сполучених Штатах Америки, а також розподіл які страждають на хворобу Паркінсона, хворобою Альцгеймера і пов’язаними з нею деменціями / © The Lancet

За словами вчених, жінки, біле населення і жителі міст виявилися найбільш уразливі. Найвищий ризик розвитку хвороби Паркінсона і госпіталізацій через неї виявили серед літніх людей на північному сході США. А з хворобою Альцгеймера найчастіше стикалися жителі Середнього Заходу.

«Наше дослідження показує, що існуючі стандарти недостатньо захищають старіюче американське населення, і підкреслює необхідність введення більш суворих заходів, які дозволять знизити концентрацію дрібних твердих частинок в повітрі і поліпшити його якість в цілому», – підсумувала Антонелла Занобетті, один з авторів дослідження.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments