Екологія

Однією глобальною проблемою менше: озоновий шар затягнеться до 2066 року

У новій доповіді організації Об’єднаних Націй говориться, що захисний озоновий шар Землі повільно, але помітно відновлюється. Наукова оцінка, яка робиться раз на чотири роки, показала, що відновлення триває 35 років. Воно почалося після того, як всі країни світу погодилися припинити виробництво хімічних речовин, що руйнують озоновий шар. Він захищає нашу планету від ультрафіолетового випромінювання. Надлишок ультрафіолету пов’язаний з раком шкіри, катарактою і скороченням врожайності.

На цьому зображенні NASA в умовних кольорах синім і фіолетовим показана діра в озоновому шарі над Антарктидою. NASA. 5 жовтня 2022 року.

У доповіді, представленій 9 січня на з’їзді американського метеорологічного товариства в Денвері, говориться, що середня глобальна кількість озону в атмосфері на висоті 30 кілометрів повернеться до рівня 1980 року приблизно до 2045 року. В Антарктиді, де озоновий шар настільки тонкий, що в ньому щорічно з’являється гігантська діра, захисний шар відновиться до 2066 року.

Вчені та екологи у всьому світі вже давно вітають зусилля з відновлення озонової діри. Угоди 1987 року під назвою Монреальський протокол заборонив цілий клас хімічних речовин, які часто використовуються в холодоагентах та аерозолях. Те, що вдалося обмежити небезпечні хімічні речовини, — одна з найбільших екологічних перемог людства. .

“Це прецедент для наших дій по боротьбі зі зміною клімату. Наш успіх у поетапній відмові від хімічних речовин, що руйнують озон, показує нам, що можна і потрібно зробити зараз — в терміновому порядку — для відмови від викопного палива, скорочення викидів парникових газів і, таким чином, обмеження зростання температури», – йдеться в заяві генерального секретаря Всесвітньої Метеорологічної Організації професора Петтері Тааласа.

Про ознаки відновлення озонового шару повідомлялося чотири роки тому, але тоді оцінки мали попередній характер. “Останні цифри показують, що тенденція сильно зміцнилася», — сказав Ньюман, співголова відділу наукової оцінки ООН.

За його словами, частка основних хімічних речовин, які розкладають озон, скорочується. Так рівень хлору знизився на 11,5% в порівнянні з піком 1993 року, а рівень брому, який ще більш ефективно розкладає озон, але знаходиться в меншій кількості в атмосфері, впав на 14,5% в порівнянні з піком 1999 року.

Той факт, що рівень брому та хлору «перестав зростати та знижуватися, є справжнім свідченням ефективності Монреальського протоколу», — сказав Ньюман. Це “рятує 2 мільйони людей від раку шкіри щороку”, – заявила директор програми ООН з навколишнього середовища Інгер Андерсен на початку цього року.

Кілька років тому викиди однієї із заборонених Монреальським протоколом хімічних речовин – хлорфторуглерода-11 – перестали скорочуватися і почали зростати. За словами Ньюмена, ці викиди були виявлені в одному з регіонів Китаю, але тепер вони повернулися до дозволеного рівня.

У доповіді також міститься попередження, що спроби штучно охолодити планету шляхом розпилення аерозолів в атмосфері для відображення сонячного світла, швидше за все, приведуть до стоншення озонового шару над Антарктидою на цілих 20%, і тому робити цього не слід.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button