Головна / Екологія / Масштабне дослідження показало, як людство змінило планету за останні 50 років

Масштабне дослідження показало, як людство змінило планету за останні 50 років

Учені продемонстрували, що з вини людей природа Землі руйнується з безпрецедентною швидкістю.

Міжурядова науково-політична платформа з біорізноманіття і екосистемними послугами (IPBES) провела грандіозне дослідження, в якому проаналізувала, як антропогенний фактор позначився на нашій планеті за останні півстоліття. Про це повідомляється на сайті організації.

У роботі брали участь 145 вчених з 50 країн, які співпрацювали ще з 310 дослідниками та експертами. Вони оцінювали зміни, які відбулися в біорізноманітті за останні 50 років. На збір даних (близько 15 тисяч наукових і державних джерел) та їх аналіз пішло три роки. У підсумковій доповіді представляється картина, яка стала результатом взаємозв’язку між шляхами економічного розвитку і їх впливом на природу.

Автори виявили, що зараз один мільйон видів тварин знаходиться під загрозою зникнення. Більше однієї третини поверхні планети і 75 відсотків її ресурсів прісної води відводиться сільському господарству і тваринництву. Щорічно у всьому світі видобувається 60 мільярдів тонн відновлюваних і невідновлюваних ресурсів. Продуктивність земної поверхні по всій планеті знизилася на 23 відсотки. До 300 мільйонів чоловік піддаються підвищеному ризику повеней та ураганів з-за зміни прибережних місць проживання.

За останні сто років кількість локальних видів на суші скоротилася на 20 відсотків. Сьогодні 40 відсотків амфібій, 33 відсотків коралів і третини морських ссавців загрожує повне зникнення. Дев’ять відсотків всіх одомашнених порід ссавців вимерли до 2016 року, ще тисяча порід знаходиться під загрозою зараз. Щорічно в світові води скидається 300-400 мільйонів тонн важких металів, токсичних опадів та інших промислових відходів. Добрива, які потрапляють в прибережні екосистеми, утворили близько 400 океанічних «мертвих зон», чия загальна площа — 245 тисяч квадратних кілометрів — перевищує площу Великобританії.

Керівник дослідження Роберт Ватсон (Robert Watson) розповів про своє бачення ситуації:

«Ми руйнуємо основи своєї економіки, засобів до існування, продовольчої безпеки, здоров’я і якості життя по всьому світу. Однак завдяки «трансформаційним змінам» природу все ще можна відновити, зберегти і використовувати стабільно — це ключ до досягнення більшості глобальних цілей. Під трансформаційними змінами ми розуміємо фундаментальну громадську реорганізацію, яка стосується технологічних, економічних і соціальних факторів, включаючи парадигми, цілі і цінності».