Головна / Технології / Матеріали майбутнього: самозатягуючий бетон і рідка теплоізоляція (відео)

Матеріали майбутнього: самозатягуючий бетон і рідка теплоізоляція (відео)

Якщо ви ще не думаєте, що ми вже живемо у фантастичному майбутньому, — тоді ми йдемо до вас. У черговому відеоогляді ми покажемо і розповімо про найбільш неймовірні матеріали, які дійсно існують, працюють і які можуть послужити вам прямо сьогодні.

Почнемо ми, мабуть, з супергідрофобних матеріалів — і з лідера в комерціалізації таких технологій, компанії Ultratech Int., серед продуктів якій варто назвати покриття Gentoo. Полімерна плівка товщиною в кілька мікрометрів напилюється як спрей, покриваючи одяг, взуття або іншу робочу поверхню і ефективно відштовхує воду, а з нею — бруд, бактерії та інші розчинені в рідині частинки. Gentoo навіть може виступати як ефективний ізолятор, який захищає електроніку від дощу. Ну а ще більш функціональний матеріал Ultratech Ultra-Ever Dry поєднує супергідрофобні властивості з олеофобними, «відбивачами» масла, жиру та інші неполярні забруднювачі. І, звичайно, виглядає це, як повна фантастика.

На іншому полюсі розташовуються такі фантастичні матеріали, як гідрогелі. Гнучка мережа гідрофільних молекул полімеру здатна накопичувати і утримувати вологу у кількості 30-60 разів більше власного об’єму. Гідрогелі вже застосовуються в сільському господарстві, для «точкового» забезпечення рослин водою, а нещодавно американські вчені використовували їх для розробки «інекційного бинта» для зупинки внутрішніх кровотеч. Але якщо вже говорити про майбутнє, то незабаром гідрогелі напевно знайдуть масу ще більш фантастичних застосувань, включаючи створення структур, що змінюють форму в залежності від вологості. Такі технології показано в наступному ролику, знятому вченими Гарвардського університету.

Розвивають тему гідрогелей більш повітряні матеріали — аерогелі, які поетично називають «застиглим димом» або «твердим повітрям». По суті, це ті ж гелі, рідка фаза в яких замінена газовою, даючи матеріал надзвичайно низької щільності, а одночасно — і з прекрасними теплоізоляційними властивостями. Саме в якості теплоізоляції вони зазвичай використовуються, хоча, наприклад, космічний зонд Stardust вловлював за допомогою аерогелю частки космічного пилу.

Ну а комерційні продукти на основі матеріалу Airloy пропонує, наприклад, компанія Aerogel Technologies. Не варто думати, що всі вони так тендітні — у демонстраційному ролику Aerogel Technologies показано, що за механічними властивостями сучасні аерогелі можуть нічим не поступатися іншим ізоляційним матеріалом.

Втім, фантастичним може стати звичайний — наприклад, бетон, технології отримання якого відомі ще з найдавніших часів. Розроблений Хендріком Йонкером (Hendrik Jonker) метод в 2015 р. був удостоєний European Inventor Award 2015 і допомагає бетону самостійно відновлювати пошкодження.

Для цього в його структуру вносяться бактерії Bacillus pseudofirmus або Sporosarcina pasteurii, здатні століттями залишатися в «сплячому» стані, при нестачі води і кисню. Як тільки в матеріалі утворюється тріщина, і в неї починають просочуватися повітря і волога, мікроби активуються і перетворюють внесений у бетон лактат кальцію в вапно, яке і «заліковує» пошкодження.

Натхнення: www.popmech.ru

 
comments powered by HyperComments