Технології

Матеріалом, який надрукували на 3D-принтері, замінять слонову кістку

Вчені з Австрії представили друкований матеріал, який може замінити слонову кістку. З його допомогою можна реставрувати багато музейних артефактів.

Дослідники пояснили, що слонову кістку століттями використовували для виготовлення предметів мистецтва. Однак в 1989 році торгівля слоновою кісткою була заборонена на міжнародному рівні. Тому для відновлення предметів мистецтва, де раніше використовувалася слонова кістка, тепер потрібно використовувати кістки, черепашки або пластик. Однак вони не є повноцінною заміною.

Компанія TU Wien (Відень) та поліграфічне підприємство Cubicure GmbH у співпраці з Віденським департаментом по догляду за творами мистецтва і пам’ятниками розробили високотехнологічний замінник. Матеріал «Дігор» складається зі синтетичної смоли й частинок фосфату кальцію. Він обробляється в гарячому, рідкому стані і загартовується в 3D-принтері ультрафіолетовими променями вже в потрібній формі. Потім його можна відполірувати й підібрати за кольором.

«Наш проєкт почався з реставрації труни 17 століття в церкві Мауербаха, – зазначив Юрген Штампфль з Інституту матеріалознавства та технології Відня. – Вона прикрашена невеликими орнаментами зі слонової кістки, однак частина з них згодом загубилися. На щастя, тепер їх можна замінити за допомогою технології 3D-друку ».

Завдяки численним експериментам команда змогла швидко знайти потрібну суміш. Це крихітні частинки фосфату кальцію із середнім діаметром близько 7 мкм впровадили в спеціальну смолу разом з тонким порошком оксиду кремнію. Потім суміш обробили при високій температурі в 3D-принтерах Cubicure.

Команда вже мала досвід роботи з подібними матеріалами: дослідницька група працює, наприклад, з керамічними матеріалами для стоматологічних технологій. Проте, розробити відповідну заміну слонової кістки було непростим завданням. Вчені відзначили, що вона повинна виглядати, так само як вихідний матеріал, але при цьому також повторювати його властивості.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button