Технології

Винайдено ефективний вітрогенератор

Вчені Далекосхідного федерального університету (ДВФУ) розробили горизонтальний вітрогенератор, який може бути в 10 разів ефективніший від традиційних вітряків. Особливість розробки — не тільки у виборі місця установки генератора — на воді, але і в горизонтальному способі його розміщення: автори винаходу запропонували покласти ротор на воду, повідомляє прес-служба ДВФУ.

Головна проблема всієї сучасної вітроенергетики — це її собівартість, яка неконкурентоспроможна з традиційними джерелами енергії — гідро-, тепло – та атомними електростанціями. Ця задача вирішується збільшенням потужності вітрогенераторів. Межа потужності класичних конструкцій, що розробляються в Європі, і нагадують вітряні млини — близько 10 МВт. Розробка ДВФУ дозволяє підвищити ефективність вітрогенераторів в рази за рахунок більш високої потужності установки. Вартість отриманої електроенергії при цьому знизиться в 2-3 рази.

Вчені спроектували унікальні вітроенергетичні морські установки з вертикальною віссю обертання. Вони являють собою великогабаритні конструкції, у яких в центрі над водою знаходиться невисока вежа, а навколо повільно обертається ротор з лопатями. Енергія передається через тяги на центральну маточину, пов’язану з генератором. Вся вітроустановка тримається на поверхні води на понтоні. Горизонтальну стабільність конструкції забезпечують якоря на морському дні.

“Це як згорнута в кільце низка яхт, де лопаті — це вітрила. Для нашої установки не існує технологічних обмежень, щоб створити вітрогенератор потужністю, приміром, у 100 МВт (зараз максимальна дорівнює 8). Діаметр типової установки (10 МВт), як ми розраховуємо, складе близько 200 метрів, а розмах лопатей близько 40,” — розповів Віктор Чебоксаров, к. т. н., доцент кафедри технологій промислового виробництва ДВФУ.

Одна така установка могла б забезпечити електроенергією близько 5000 будинків. Винахід підійде для постачання віддалених прибережних селищ, наприклад в Магаданській області, на Курильських островах, Сахаліні або Камчатці. Крім того, особливість запропонованої технології вирішує проблему транспортування — вітроенергетичну установку можна буксирувати по воді.

Проект зараз перебуває в стадії науково-дослідних розробок, над окремими елементами вітроустановки проводяться дослідно-конструкторські роботи. В рамках проекту розробки вітряних і водяних турбін вже отримано 17 патентів в Росії. Подана заявка на міжнародний патент, яка проходить зараз експертизу в декількох країнах світу. За словами вчених, при появі додаткових інвесторів демонстраційно-експериментальна установка (потужністю близько 200-500 КВт) може бути створена приблизно через три роки.

Натхнення: greenevolution.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button