Екологія

Медики оцінили внесок анестезії в глобальне потепління

Гази, які застосовуються для загальної анестезії, що надходять в атмосферу не в таких кількостях, як вуглекислий, але виявляють у тисячі разів більший парниковий ефект і вносять чималий внесок у глобальне потепління.

Обговорюючи небезпеку забруднення атмосфери парниковими газами, ми майже завжди ведемо мову про вуглекислий газ або метан, які у величезних кількостях викидаються промисловістю, транспортом і сільським господарством. Але і медицина, виявляється, здатна вносити свій внесок в глобальне потепління. На це вказує нова робота американських вчених, опублікована в BMJ.

Дійсно, для загальної анестезії застосовуються закис азоту, десфлуран та інші гази, відомі своєю стійкістю, так і здатність негативно впливати на стан навколишнього середовища. Здавалося б, у порівнянні з масштабами промисловості і транспорту їх застосування мізерне, однак розрахунки, проведені анестезіологами нью-йоркської Клініки спеціальної хірургії (HSS), показали, що цей внесок недооцінюється.

При інгаляційній анестезії в тілі затримується менш як п’ять відсотків газу, що надходить, решта незабаром виявляється в атмосфері. При цьому потужність парникового ефекту, які здатні створювати фторовані і галогеновані органічні сполуки, масово застосовуються медиками, в тисячі разів перевищує все, на що здатний звичайний вуглекислий газ. За оцінками авторів, всього одна година застосування десфлурана з цієї точки зору еквівалентна 750-кілометровій подорожі на автомобілі.

Про такий ефект повідомлялося і раніше, але тепер автори оцінили його на практиці. Вони пишуть, що в 2019 році, в рамках експерименту, в клініці було проведено понад 10 тисяч операцій на стегновому і колінному суглобах. Але якщо раніше медики застосовували загальну анестезію в 75 відсотках випадків, то в 2019-му її частота була знижена всього до чотирьох відсотків. За оцінками вчених, це зменшило обсяги викидів парникових газів на еквівалент спалювання 12 тонн вугілля або їзди на відстань майже 100 тисяч кілометрів.

Між тим тільки в 2009 році і тільки в США таких операцій було вироблено більше мільйона, що призвело до викиду в атмосферу близько 112 тонн десфлурана і дев’яти тонн закису азоту. Так що якщо практика нью-йоркської клініки HSS буде поширена на масштаби національних систем охорони здоров’я, користь від неї буде досить значною.

Медики підкреслюють, що вибір відповідного методу анестезії повинен орієнтуватися передусім на потреби пацієнта. Однак у багатьох випадках є можливість обмежитися не загальною, а місцевою анестезією (для цього існують навіть не лікарські методи), а якщо загальній – варто віддати перевагу внутрішньовенним, а не інгаляційним засобам.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button