Земля

Мешканці Арктики в небезпеці через потепління

Зимова температура в Норвезькій Лапландії може різко зрости в поточному сторіччі, що загрожує руйнівними наслідками для північних оленів і корінного народу саамі, життя якого нерозривно пов’язане з оленярством.


Безкрайня тундра, гірське плато Фіннмарк на далекому півночі Норвегії, вже піддається зростанню температури, яка руйнує багатовіковий спосіб життя саамі.

«Ми відчуваємо наслідки глобального потепління, з кожним роком втрачаючи все більше оленів через зміни клімату», — каже оленяр Пер Гауп.

Тутешній континентальний клімат з холодними і сухими зимами поступово стає схожим на прибережні райони з більш помірною температурою і великою кількістю опадів. Зміни впливають на умови випасу 146 тисяч одомашнених північних оленів в регіоні, які харчуються лишайником і мохом, зростаючим під снігом.
Коли випадає багато снігу і покрив стає занадто твердим, тварини не можуть дістатися до їжі і вмирають. Особливо це стосується молодих особин, що знаходяться на нижньому щаблі ієрархії.

Снігова перешкода

Один з саамських діалектів налічує не менше 318 слів для опису різних типів снігу. Наприклад, seanas означає свого роду зернистий сніг, який ідеально підходить для північного оленя, так як дозволяє з легкістю відкопувати мохи і лишайники.

Але для такого снігу потрібен сильний холод. Якщо раніше температура в Каутокейно, головному центрі Норвегії по розведенню оленів, регулярно опускалася до мінус 40 °C і зберігалася протягом декількох тижнів, то зараз вона досягає таких відміток рідко і ненадовго.

Сьогоднішні умови — це ще тільки дегустація прийдешніх змін. До кінця сторіччя зими в Фіннмарку стануть теплішими на 7-8 °C, попереджає Расмус Бенестад, спеціаліст Норвезького метеорологічного інституту.
Проблемою для північних оленів в даний час є чергування періодів відлиги і замерзання, що створює товсті шари льоду, які не розбити копитами.

Коли олені не отримують доступу до лишайнику і моху на тих пасовищах, куди їх ведуть, вони шукають інші. Це може викликати конфлікти між пастухами, що займають різні угіддя, і зажадати від них обтяжливої і важкої роботи по забезпеченню тварин кормом.

Мінливий клімат також ускладнює перегін стада два разу в рік, коли пастухи ведуть оленів з літніх пасовищ уздовж узбережжя до зимових пасовищах в горах Фіннмарк, і потім назад.

Через більш тривалі осені лід все частіше стає тонким і непередбачуваним. При перетині водних шляхів він може провалитися під вагою тварини, а іноді і пастуха. «Стає все гірше і гірше, — зауважує з тривогою пастух. — В минулому році я втратив щонайменше 12 оленів на крижаній переправі. Я не зміг їх витягнути».
У листопаді 2009 року майже 300 тварин з одного стада потонули в річці в сусідній Швеції.

Арктика дуже гостинна

«Олені завжди жили в умовах мінливого клімату і навчилися адаптуватися до природи, — вважає Андерс Оскал, директор Міжнародного центру по розведенню оленів. — Нашою головною турботою є те, що Арктика стає все більш доступною, так як потепління призводить до активізації людської діяльності».

Геолого-розвідувальні роботи, розвиток гірничодобувної та вітрової енергетики, а також будівництво доріг та хатин для відпочинку — все це зачіпає спадщину саамів, посягаючи на їх пасовища. «Олень може бути наполовину одомашненою твариною, але він завжди буде намагатися триматися подалі від усього, що пов’язане з людиною», — говорить Оскал.

Матіс Андреас, 47-річний пастух, стурбований інтересом канадської гірничодобувної компанії до землі поблизу пасовищ. «Ми не можемо вітати з розпростертими обіймами людей, які приходять і позбавляють нас засобів до існування, руйнують наш спосіб життя, наші землі — те, що належало нам з покоління в покоління, сотні, якщо не тисячі років».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button