Всесвіт

Метан на Енцеладі визнали ознакою життя

Коли зонд “Кассіні-Гюйгенс» пролітав через солоні шлейфи, які випадають зі супутника Сатурна Енцелада, він виявив з’єднання, які присутні в гідротермальних жерлах на дні океанів Землі.

NASA

Вчені визначили, що жоден з відомих процесів не може виробляти таку кількість метану, яка спостерігається на Енцеладі. Це означає, що ми маємо справу або з невідомим процесом, або на супутнику Сатурна є життя.

«Ми хотіли знати: чи можуть земноподобні мікроби, які” поїдають “дігідроген і виробляють метан, пояснити дивовижну кількість метану, виявлене” Кассіні “, – говорить біолог Регіс Феррієр з Університету Арізони. – Пошук таких мікробів, відомих як метаногени, на морському дні Енцелада зажадає дуже складних глибоководних місій, на які не варто розраховувати кілька десятиліть ».

Однак це не означає, що у нас немає можливості з’ясувати, що відбувається на Енцеладі. Дослідники звернулися до математичного моделювання з використанням відомих змінних – процесів, в ході яких на Землі з’являється метан.

Енцелад – дивовижне місце. Він далеко від Сонця і покритий товстим шаром льоду. Однак під цим льодом знаходиться величезний океан, в якому можуть бути течії і необхідні для життя речовини.

Можна було б подумати, що світ далекий від Сонця занадто холодний, щоб там булао можливе життя, але планетарні приливні сили непогано розігрівають внутрішню частину місяця Сатурна.

Це дозволяє припускати, що на Енцеладі є гідротермальні жерла – «вентиляційні» отвори на дні океану, через які тепло з внутрішнього простору викидається в океан, а потім в космос.

На Землі ці жерла являють собою дуже цікаві екосистеми: життя, яке там процвітає, ґрунтується на хімічних реакціях, відомих як хемосинтез, а не на фотосинтезі, який неможливий без Сонця.

Отже, якщо на Енцеладі є гідротермальні джерела, а всі ознаки вказують на це, то в них може існувати життя в більш-менш тому вигляді, в якому ми його знаємо.

З’єднання, які «Кассіні» виявив в шлейфах Енцелада, – включають не тільки метан. У них також виявлені дігідрогени і двоокис вуглецю. Це так само було включено дослідниками в моделювання.
Робота була кропіткою, враховуючи температуру морського дна і гідротермальні джерела, а також вплив, який мікроби можуть надати на навколишнє середовище. Зрештою, вчені виявили, що спостережуваний вміст метану був занадто високим, щоб бути результатом відомих геохімічних процесів. Це означає, що там, в темних глибинах океану Енцелада, можуть бути мікроби.

Звичайно, це не єдине пояснення. На Енцеладі також можуть відбуватися геохімічні процеси, які не відбуваються тут, на Землі. Наприклад, метан може міститися всередині місяця, потрапивши туди під час формування небесного тіла. Тепер він просто сочиться назовні. Інша можливість – розпад первинної органічної речовини з утворенням метану в якості побічного продукту.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button