Земля

Метанові поклади в глибинах Арктики: скільки їх і чим вони небезпечні

На дні Північного Льодовитого океану, під товщею льоду лежить рідкий і твердий метан. Незначного підвищення температури океану може виявитися досить для того, щоб лід розтанув і газ вирвався назовні.

Pavel Serov/CAGE

Фахівці досліджують цю область щороку, і щороку бояться виявити кратер на вершині одного з підводних пагорбів. Підстави вважати, що кратери одного разу з’являться, у вчених є: поруч з пагорбами під холодними водами Арктики — такі геологічні утворення знайшли неподалік звідси; передбачається, що вони сформувалися під час попереднього танення льоду 12 тисяч років тому.

Під шаром льоду тут – зріджений природний газ і його напівтверде субмолекулярне з’єднання з водою — гідрат метану. Технічно, пагорби – це зовсім не пагорби, а горби здимання, особливі форми мерзлотного рельєфу, що утворюються при нерівномірному розподілі температур і тиску там, де роками не буває тепло. Раніше подібні утворення знаходили тільки на суші, в зоні вічної мерзлоти. За допомогою математичної моделі дна океану з льодом, що його покриває вчені прийшли до висновку, що газ, який знаходиться в пагорбах, потрапив сюди з багатих вуглеводнями підлягаючих порід. Результати моделювання опубліковані в журналі Science.

Коли крижана кірка лопне і метан розчиниться в навколишніх водах, передбачити неможливо, але вчені вважають, що це може статися в будь-який момент в результаті навіть незначного підвищення температури води. Від рідкої води метан відокремлює близько 20 метрів льоду і тиск 390 метрів океану над ними. Коли метан вирветься з пагорбів, на їх місці залишаться кратери. Оцінити кількість газу, який вивільниться, коли лід розтане, поки складно.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button